Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 21°C Polojasno

Nechci být pokusným králíkem. Očkovat se nenechám, řekl Klaus

Nechci být pokusným králíkem. Očkovat se nenechám, řekl Klaus
zdroj: tisková zpráva

Podle prezidenta je riziko pandemie prasečí chřipky malé. Řekl to po jednání Bezpečnostní rady státu.

Prezident Václav Klaus ocenil jednání Bezpečnostní rady státu ohledně nebezpečí prasečí chřipky. "Jednání bylo věcné a velmi rozumné," ocenil po jednání vlády Klaus.

"Bylo třeba si vyjasnit, na kolik je hrozivost prasečí chřipky taková, aby se dělala různá mimořádná opatření. Budeme čekat na další hodnocení hygienika," dodal prezident.

Nicméně se domnívá, že riziko prasečí chřipky se přeceňuje a je vytvořeno médii. "Je to mediální bublina, podobně jako globální oteplování," řekl před novináři Klaus.

Očkujte ministry, pokud je riziko vážné

Podle Klause by se měli v prvé řadě nechat očkovat všichni ministři, pokud je riziko tak velké. "Pokud je nebezpečí tak vysoké, mělo být přeočkováno všech 17 členů vlády. Nikdo by něměl být jinak k očkování nucen," reagoval Klaus na původní záměr ministerstva obrany, nechat povinně očkovat vybraných 16 tisíc vojáků.

Nechci být pokusným králíkem

"Očkovat jsem se nenechal. Abych já se stal pokusným králíkem, tak to není potřeba," dodal s úsměvem Klaus. K tomu premiér Jan Fischer dodal, že on se také nedal očkovat proti prasečí chřipce, protože se nepovažuje nezbytným pro fungování státu.

Vláda se s prezidentem dohodla, že do pondělí ještě vypracuje plán, jak případné pandemii prasečí chřipky čelit. Fischer zdůraznil, že dosavadní reakce státu byla v pořádku.

Klaus doplnil, že reakce státní správy byla spíše větší, než odpovídá rizikům."Nemyslím si, že došlo k podcenění. Spíš naopak. Přecenění nebezpečí," dodal Klaus.

Prezident již ve čtvrtek vyzval hlavního hygienika Michaela Víta, aby mu sdělil, zda je v Česku pandemie prasečí chřipky. Vít uvedl, že v některých krajích vzrůstající počet nakažených odpovídá výskytu pandemického chřipkového kmene.

www.parlamentnilisty.cz