Nečekaný nález stovky hrobů v Brně posunul otevření kostnice

- Aktuality autor: Jan Pastor

V kostnici pod brněnským kostelem svatého Jakuba archeologové našli téměř 500 hrobů, předpokládali jich zhruba 60. Nečekaný nález posouvá datum otevření kostnice z dubna zřejmě na léto. Na novinářské prohlídce kostnice to dnes řekl primátor Roman Onderka.

"Je to mimořádný nález, kostnice bude velmi výjimečná v celoevropském kontextu. Myslím, že po kostnici ve Francii bude dokonce druhá největší v Evropě," přiblížil význam památky Onderka.

Kromě 500 hrobů našli archeologové na dně kostnice 24 rakví s kosterními ostatky. "Jsou to pravděpodobně pohřby významných brněnských patricijů a církevních hodnostářů spjatých s kostelem svatého Jakuba. Tento významný nález opět velmi výrazně zasáhl do časového harmonogramu a vyžádal si další finance," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Další významný nález čekal na archeology v zadní části krypty, v takzvané třetí komoře. Kosterní ostatky tam byly poskládané velmi specifickým způsobem, který se výrazně lišil od ostatních prostor. Tyto ostatky památkáři chtějí zachovat v původním stavu a byl podán návrh na prohlášení komory za kulturní památku.

Lebky i kosti se uspořádají do různých tvarů a obrazců

Archeologové společně s památkáři musejí nyní prostor kostnice vyklidit a upravit. Kosti se podle znalce brněnského podzemí Aleše Svobody musejí vydezinfikovat, aby návštěvníkům nehrozilo nakažení. V prostorách jsou totiž kosti lidí, kteří umřeli například na syfilis nebo na tyfus. Lebky i kosti se potom uspořádají do různých tvarů a obrazců.

Investice se kvůli novým nálezům navýšila z 30,9 milionu na 33 milionů korun, z toho 11,5 milionu poskytne Evropská unie. Původní termín dokončení byl naplánován na prosinec 2011, potom se posunul na duben 2012. Nyní se podle primátora dokončení předpokládá v létě. Kostnice je třetím místem brněnského podzemí, do nějž budou moci návštěvníci nahlédnout. Nyní se mohou podívat do Mincmistrovského sklepa a do Labyrintu pod Zelným trhem.

Tagy: Brno

Zdroje: ČTK