Nečasův kabinet schválil novelu zákoníku práce

- Aktuality autor: Danica Klein

Vláda dnes přijala novelu zákoníku práce, která zvyšuje maximální rozsah práce na dohodu a mění odstupné při propuštění, zaměstnávání na dobu určitou či zkušební dobu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. K navrhovaným úpravám měly výhrady mnohé instituce, úřady i odbory.

Návrh zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně. Novela zároveň nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10.000 Kč. Z příjmů do této částky se nebude platit zdravotní a sociální pojištění.

Pružnost pracovního trhu

Zákon nově umožňuje prodloužení zkušební doby u vedoucích a klíčových zaměstnanců na šest měsíců místo tří měsíců pro ostatní zaměstnance.

Při svém nástupu si vláda předsevzala, že navrhne takové úpravy, které by vedly k větší pružnosti pracovního trhu a motivovaly firmy k vytváření míst. Právě z tohoto předsevzetí návrh vychází, řekl Drábek.

Práce na dobu určitou by podle novely neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat víc než třikrát po sobě.

Přes prezidentovo veto

Výše odstupného se nově má řídit počtem odpracovaných let. Člověk, který odpracuje v podniku méně než rok, při propuštění dostane jeden průměrný měsíční plat. Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dosáhne jako dosud jeho odstupné výše tří průměrných výdělků.

Nový zákoník práce má Česko od ledna 2007. Před volbami v roce 2006 kodex prosadila i přes prezidentovo veto levice. Ústavní soud v roce 2008 dal částečně zapravdu stížnosti pravicových zákonodárců a některá ustanovení zrušil. Zatím poslední novelu podepsal prezident před týdnem.

Tagy: Vláda

Zdroje: ČTK