Nečasova strategie: Nevypovídat, nevypovídat, nevypovídat

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS), který je obviněn z podplacení trojice exposlanců, odmítá v kauze vypovídat, dokud Nejvyšší státní zastupitelství nerozhodne o jeho stížnosti proti obvinění, řekl Nečasův advokát Josef Lžičař poté, co se s klientem zúčastnil výslechu v pražském sídle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Petr Nečas s Janou Nagyovou

Petr Nečas s Janou Nagyovou,zdroj: Profimedia.cz

"Klient se hned zkraje vyjádřil, že nebude vypovídat do doby, než Nejvyšší státní zastupitelství rozhodne o jeho stížnosti," popsal dnešní výslech Lžičař. Proto prý policie zatím ani nestanovila datum příštího výslechu. "Pak to bude spíš na iniciativě pana Nečase, jestli bude chtít reagovat na některé závěry v meritorním rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství," přiblížil právník.

Na skutečnost, že Nečas byl dnes v roli obviněného u výslechu, upozornil server Novinky.cz. Policisté ho v případu doposud zpovídali jako svědka. Jeho procesní postavení se však změnilo 11. února, kdy mu policie doručila obvinění z podplacení exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Toho se podle kriminalistů dopustil se svou nynější manželkou Janou Nagyovou a Fuksovým exnáměstkem Romanem Bočkem.

Nečas jakoukoliv korupci popírá. Své obvinění vnímá jako pomstu za jeho trestní oznámení na šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. To podal kvůli tomu, že Šlachta v televizním pořadu pustil část videozáznamu ze zatýkání Nagyové.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V případě prokázání viny mu hrozí jeden rok až šest let vězení, propadnutí majetku nebo pokuta.

Tagy: kauza Nagyová kauza "trafiky"

Zdroje: ČTK