Nečasová dostala za zneužití Vojenského zpravodajství roční podmínku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 30. 6. 2014 17:09) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Jana Nečasová, dříve Nagyová dostala za zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) roční podmínku. Rozhodl tak po předběžném projednání obžaloby Obvodní soud pro Prahu 1. Žalobci však s největší pravděpodobností podají proti tomuto rozsudku odvolání a dojde k hlavnímu líčení. Naopak v kauze zveřejnění videa ze zatýkání Nečasové pravomocně rozhodl Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), že Ministerstvo vnitra musí zaplatit pokutu ve výši 60 000 Kč.

Jana Nečasová, dříve Nagyová

Jana Nečasová, dříve Nagyová,zdroj: Profimedia.cz

Součástí rozhodnutí v kauze s odposlechy je také zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka. Případy zbylých dvou obžalovaných v kauze, šéfů VZ Ondreje Páleníka a Milana Kovandy soud postoupil k vyřešení ministerstvu obrany. Olomoucký státní zástupce Pavel Komár uvedl, že páteční rozhodnutí soudkyně Heleny Králové dostalo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci do datové schránky dnes.

Komára vydala soudkyně trestní příkaz u bývalé šéfky kanceláře expremiéra Petra Nečase Jany Nečasové, dříve Nagyové kvůli zneužití pravomoci. Je to roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Žalobci prý podají odpor, případ proto podle trestního řádu projedná soud v hlavním líčení.

V případě Páleníka a Kovandy soudkyně případ postoupila ministerstvu obrany, pod které spadá VZ, kvůli případnému kázeňskému provinění. Také proti tomu podají žalobci stížnost, kterou projedná Městský soud v Praze. Soud na to má tři dny. Žalobci podle Komára rovněž podají stížnost ohledně zastavení trestního stíhání Pohůnka.

Podle žalobců zneužila v roce 2012 tehdy Nagyová zpravodajce VZ ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Zveřejnění videa ze zatýkání nelze zdůvodňovat veřejným zájmem

Videozáznam poskytl loni v prosinci šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ochránci dat poté policii uložili pokutu za to, že jako správce osobních údajů nepřijala taková opatření, která by v tom Šlachtovi zabránila. 

Podle ÚOOÚ policie nemohla zveřejnění videa zdůvodňovat veřejným zájmem. "Policie České republiky, její útvary i jednotliví příslušníci musí snést vyšší míru kritiky, než je obvyklé, případně se bránit nepravdivým tvrzením standardními prostředky (např. občanskoprávní žalobou), nemohou však k ochraně své pověsti využít informace, které získali při výkonu veřejné moci," uvedl úřad ve svém prvotním dubnovém rozhodnutí. 

Vnitro si proti rozhodnutí podalo rozklad, který však předseda ÚOOÚ Igor Němec minulý týden zamítl. 

Šlachta už dříve prohlásil, že podle svého názoru zákon neporušil. Chtěl prý veřejnosti dokázat, že při zatýkání Nagyové nedošlo k žádným excesům. Kvůli zveřejnění videozáznamu čelil i trestnímu oznámení od současného manžela Nagyové a expremiéra Petra Nečase, Generální inspekce bezpečnostních sborů však dospěla k závěru, že se žádný trestný čin nestal. 

Nečas čelí společně se svou manželkou obvinění z podplacení v kauze údajných trafik pro exposlance Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Dalším obviněným je Fuksův exnáměstek Roman Boček. Kauza kolem Nagyové loni vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. 

Tagy: Ministerstvo vnitra skandál s odposlechy kauza Nagyová Úřad pro ochranu osobních údajů

Zdroje: ČTK