Nečas: Z umístění Galilea v Praze se neradujme, je to předčasné

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Radost z možného umístění administrativní části navigačního systému Galileo v Praze je zatím předčasná. Řekl to ve čtvrtek odpoledne premiér Petr Nečas.

Definitivně bude podle předsedy vlády rozhodnuto až po pátečním jednání unijních ministrů pro konkurenceschopnost. Umístění kanceláří Galilea v Praze může podle premiéra ještě změnit některá ze zemí, která pro Českou republiku ve středu nehlasovala. 

Praha získala během středečního jednání velvyslanců EU o umístění administrativní části Galilea podporu 22 členských zemí. Čtyři členské země hlasovaly pro konkurenční projekt v nizozemském Noordwijku, jedna země se hlasování zdržela. 

"Varuji před vítězným rykem"

"Chci varovat před vítězným rykem. Dobojováno bude, až krok schválí Rada EU," řekl Nečas. Důrazně dodal, že jedna ze zemí, která hlasovala proti umístění Galilea v Praze, by konečné rozhodnutí mohla ještě zkomplikovat. Kterou zemi konkrétně má na mysli, odmítl premiér sdělit. 

Kanceláře Galilea mají v Praze sídlit v bývalé budově České konsolidační agentury v pražských Holešovicích, samotný systém začne fungovat zřejmě v roce 2014. 

Nečas označil vývoj kolem Galilea za velký úspěch české diplomacie. V průběhu letošního roku ČR podle něj zintenzivnila jednání a získalo na svou stranu více než polovinu hlasujících. 

Galileo - nejdražší společný unijní projekt

Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur (asi 90 miliard korun) je zatím vůbec nejdražším společným unijním projektem. Řídící agentura by se z Bruselu, kde v současnosti sídlí, do svého nového sídla měla stěhovat v průběhu příštího roku. 

Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity Galileo, v roce 2014 již bude fungovat 18 družic, celkem jich má být 30. Nejznámější službou Galilea budou navigační služby řidičům. 

Pro Česko je získání administrativní části navigačního systému především prestižní záležitostí. Ekonomický přínos je přinejmenším sporný. Příliš mnoho pracovních míst do ČR Galileo nepřinese, protože do Prahy se v podstatě jen přesunou její zaměstnanci z Bruselu. Česká republika o sídlo systému Galileo usiluje od roku 2006.

Tagy: Česko Praha úspěch

Zdroje: ČTK