Nečas vyzval k podpoře Janáčkové. Ostravskou ODS to pobouřilo

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Někteří ostravští občanští demokraté jsou pobouřeni tím, že předseda strany a vlády Petr Nečas veřejně vyzval voliče ODS, aby ve druhém kole senátních voleb podpořili senátorku a starostku Mariánských Hor a Hulváků Lianu Janáčkovou (Nezávislí).

Janáčková, která se do druhého kola dostala spolu s Antonínem Maštalířem (ČSSD), je sice bývalou členkou ODS, ale mezi některými straníky je značně neoblíbená. Nečasovým postojem se bude zabývat i oblastní rada ODS, řekl předseda místního sdružení Mariánské Hory a Hulváky Radomír Michniak. 

Kontroverzní senátorka a starostka Janáčková byla členkou ODS do roku 2004, kdy ze strany vystoupila poté, co strana místo ní v primárních volbách zvolila za svou kandidátku do Senátu Hanu Herákovou. Janáčková nakonec kandidovala za Nezávislé a do Senátu se dostala, stejně tak i letos dokázala v prvním kole porazit kandidáta z ODS Lukáše Ženatého. 

Vztahy Janáčkové a tamní ODS na ostří nože

Vztahy Janáčkové s ODS se v minulých letech vyostřovaly. Právě Michniaka před čtyřmi lety připravila o místo starosty. Po minulých komunálních volbách radnici totiž nejprve vedla ODS s ČSSD a lidovci právě v čele s Michniakem.

Janáčková se ale nakonec přeci jen stala starostkou. K opětovnému získání funkce jí pomohl hlas občanské demokratky a členky Konfederace politických vězňů Dagmar Stachové. Ta podpořila novou koalici složenou právě z Nezávislých a komunistů. Naopak magistrát vedený ODS a ČSSD před několika lety kvůli údajným problémům v hospodaření dočasně odebral obvodu právo samostatně hospodařit. 

"Přes přání Nečase lumpy do Senátu volit nebudu"

Michniak potvrdil informace, že někteří členové strany po výrocích jejího předsedy, který navíc zpochybnil i kvalitu některých kandidátů strany, dokonce v bezprostřední reakci zvažovali, že z ODS odejdou. "I kdyby to bylo sebevětší přání pana Nečase, tak lumpy do Senátu volit nebudu," prohlásil Michniak, který Nečasovu výzvu označil za rozhodnutí "generála bez vojska". 

Také podle neúspěšného senátního kandidáta Ženatého předseda strany zjevně nezná místní situaci. "Předseda tím samozřejmě bojuje za nelevicový Senát, za druhé je to fatální neznalost místních poměrů. Kdyby ty poměry znal, tak si něco takové říct nedovolí," míní Ženatý, který připomněl, že na radnici Janáčková vládla s komunisty, zatímco v Senátu byla v klubu ODS. Podle Ženatého ale neznalost poměrů předsedu strany neomlouvá. "Tady je pobouření na vsi," dodal. 

Také předseda krajské organizace Zbyněk Stanjura řekl, že postoj ostravských kolegů chápe a výrok předsedy nepovažuje za šťastný. Nicméně se domnívá, že by to nemělo být důvodem pro vnitrostranický konflikt. Podle Stanjury by ODS neměla v tomto případě vyjadřovat podporu žádnému z kandidátů a měla by rozhodnutí nechat na voličích.

Tagy: ODS starostka

Zdroje: ČTK