Nečas vyhrožuje: Ministra, který vyzve kolegu k demisi, odvolám

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Premiér Petr Nečas (ODS) ve středu podle serveru Aktuálně.cz pohrozil ministrům, že pokud někdo z nich bude svého vládního kolegu vyzývat k demisi, tak ho nechá odvolat. Je to zřejmě reakce na Kalouskovy výzvy k odchodu Alexandra Vondry.

Minulý týden se ministr financí Miroslav Kalousek připojil k výzvě své TOP 09, aby funkci opustil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) kvůli údajně předraženým zakázkám během českého předsednictví EU.

"Toto chování považuji obecně za nepřijatelné, aby se tímto způsobem chovali členové mé vlády, ať se to týká kohokoliv. A takto to ode mne slyšeli členové vlády pro budoucnost: bude to znamenat odvolání takového ministra z vlády," řekl serveru Nečas. Dodal, že se při tomto prohlášení na Kalouska nedíval.

ODS: Nepleťte se do našich vnitřních záležitostí

Premiér už ve čtvrtek po výzvách k Vondrovu odchodu uvedl, že Kalousek není v pozici, aby navrhoval demisi člena vlády, a měl by se věnovat svému ministerstvu.

Širší vedení ODS se pak v pondělí za místopředsedu strany Vondru postavilo a zároveň odmítlo pokusy jiných politických stran zasahovat do vnitřních záležitostí občanských demokratů.

Vondru kromě opozice a TOP 09 vybídli k rezignaci i zástupci zbývající vládní strany, Věcí veřejných. Důvodem jsou rozsáhlá podezření na plýtvání v řádu stovek milionů korun v době českého předsednictví v EU ve prospěch firmy Promopro. Podle koaličních partnerů byly Vondrova omluva a vysvětlování z minulého týdne nedostatečné. I když se lídři koalice sešli v úterý, záležitost kolem Vondry o týden odložili.

Tagy: Vláda odvolání vondra ministr demise

Zdroje: ČTK