Nečas: Vondra nebyl za zakázku z dob předsednictví odpovědný

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Za podezřelou zakázku, kterou v době českého předsednictví bez soutěže získala od státu firma Promopro, nebyl podle premiéra Petra Nečase odpovědný tehdejší vicepremiér pro EU Alexandr Vondra (ODS), ale někdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák.

Premiér nechtěl případ blíže komentovat. Novák odpovědnost za zakázku odmítl. Vondra se k případu vyjádří odpoledne. Opoziční ČSSD označila podezření týkající se Vondry za velmi vážné, ministr by podle sociálních demokratů měl zvážit rezignaci. 

"Ekonomický úsek, který zajišťoval tyto věci nikdy nespadal do kompetence místopředsedy vlády, ale přímo pod vedoucího úřadu vlády," poznamenal Nečas. Informace médií o podezřelé zakázce nechtěl blíže komentovat s tím, že o žádné kauze neví. 

Novák odpovědnost odmítá: Měl ji Vondra

Novák odpovědnost za zakázku odmítl. "Za přípravu smluv a výběr dodavatelů odpovídala sekce řízená panem místopředsedou vlády Vondrou. V tomto konkrétním případě mě ujistil, že je rámcová smlouva s dodavatelem bezchybná. Neměl jsem důvod pochybovat o jeho slovu nebo o kompetentnosti spolupracovníků, které si vybral," sdělil Novák. 

Ministerstvo financí podalo podle deníku Právo trestní oznámení kvůli údajně podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví bez soutěže získala od státu firma Promopro. Společnosti zakázku "přiklepla" vládní sekce pro české předsednictví vedená tehdy Alexandrem Vondrou (ODS), nynějším ministrem obrany, píše dnešní Právo. O tom, že úřad ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) "posílá policii na tým kolegy Vondry", informuje také server Aktuálně.cz. 

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob informace o podání trestního oznámení potvrdil. Podle něj ale nebylo podáno na základě veřejnosprávní kontroly, která je prováděna na úřadu vlády, není totiž ještě ukončena. "Oznámení podal finanční analytický útvar, který se tímto případem zabýval několik měsíců na základě oznámení povinné osoby, podle zákona o praní špinavých peněz," upřesnil Jakob. 

Neměli dostat přes 85 milionů, inkasovali tři čtvrtě miliardy

Podle deníku Právo neměla původní částka pro uvedenou firmu za pronájem a obsluhu audio-vizuální techniky na akcích spojených s českým předsednictvím překročit 85 milionů korun. Společnost prý ale nakonec vyfakturovala úřadu vlády 766 milionů. 

Podle Aktuálně.cz se pochyby opírají o tok peněz určených na zakázku: firma, která ji vyhrála, najala další společnosti, které fakticky odvedly práci za méně peněz. "150 milionů putovalo na účty spojené s firmou, která ve skutečnosti na zakázce vůbec nepracovala," píše Aktuálně.cz. Připomíná také, že Vondra a Kalousek se nedávno střetli kvůli koncepci armádních obchodů.

Tagy: vondra zakázka novák

Zdroje: ČTK