Nečas: Vláda odborům neustoupí, platy zaměstnanců se sníží

- Aktuality autor: red

Vláda nebude kvůli tlaku odborů měnit schválený rozpočet a neustoupí od desetiprocentního snížení objemu peněz na mzdy ve státní sféře. Premiér Petr Nečas (ODS) to v pátek řekl novinářům v reakci na požadavky některých policejních odborů.

Policejní odbory zvažují podobně jako nespokojení lékaři podání hromadných výpovědí.Vláda podle něj při jednání s lékaři bude dbát na to, aby ústupky nevyvolala eskalaci požadavků dalších skupin státních zaměstnanců.

"Státní rozpočet je schválen, my v žádném případě nezvýšíme deficit o jednu jedinou korunu, o jeden jediný halíř," prohlásil Nečas. Zopakoval, že úsporná opatření vlády jsou založena na desetiprocentním snížení objemu peněz na platy státních zaměstnanců. "Z tohoto vláda nemá žádný důvod odstoupit, protože by to okamžitě destruovalo důvěru, kterou vláda na finančních trzích díky své úsporné a rozumné politice vyvolala," řekl.

Nečas: Nepřipustíme domino efekt

Vláda proto podle Nečase při jednání s lékaři vždy otevřeně dávala najevo, že nebude kvůli jejich platovým požadavkům zasahovat do rozpočtu a bude peníze pro ně hledat ve zdravotnickém systému. "Situace, která teď přišla v jiných oblastech veřejného sektoru, dramatickým způsobem snižuje manévrovací prostor vlády. My prostě nepřipustíme a nesmíme připustit jako zodpovědná vláda jakýkoliv domino efekt eskalace dalších požadavků dalších skupin placených z veřejných rozpočtů," řekl Nečas.

Odborová organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) uvažuje o tom, že se nechá inspirovat lékařskou akcí Děkujeme, odcházíme a přistoupí také k podávání hromadných výpovědí. Šéf UBS Miloš Plechatý řekl, že příprava podobné akce by mohla následovat v případě neúspěchu chystané petice za odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV). Odbory kritizují úsporná opatření v resortu vnitra, hlavně snižování mezd. Představitelé dalších policejních odborových organizací ale podobné úvahy považují za předčasné. UBS zastupuje kromě policistů i hasiče, vězeňskou službu, justiční stráž a celníky.

Tagy: odbory platy

Zdroje: ČTK