Nečas: Vláda doposud neudělala žádnou reformu, jen škrty

- Aktuality autor: red

Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD) řekl, že členové jeho kabinetu doposud nepředložili žádnou reformu, dělají jen účetní škrty a jejich kreativita a intelektuální výkon je nulový.

Vláda má ale důvěru teprve tři týdny a skutečné reformy teprve přijdou, upozornil.

"Žádný z ministrů žádnou reformu nepředložil. Zatím jsou předkládány pouze účetní škrty. Tam nemusíte vyvíjet žádnou kreativitu, žádné přemýšlení. To je v podstatě tupá účetní operace. Tam jde pouze o to ustát ty nepříznivé důsledky. Ale kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon, ten je zatím nulový," řekl Nečas. Snížit paušálně personální výdaje o deset procent zvládne podle premiéra každý, kdo ovládá trojčlenku.

Premiér v rozhovoru také vysvětluje důvody toho, proč nakonec přistoupil na takzvanou povodňovou daň, kvůli které se dostal do neshod s koaličními partnery. K plánu ministerstva financí na získání peněz na záplavy snížením slevy u daně z příjmu měl prý Nečas výhrady od samého počátku. Poukazoval přitom na předvolební slib nezvyšovat přímé daně.

"Někteří kolegové se tváří, že když se nezvedne sazba, že nejde o zvýšení přímých daní. Tuhle nepoctivou hru s českou veřejností já hrát nebudu. Nebudu se nepoctivě schovávat za to, že je to kvůli odstraňování škod po povodních," řekl.

Nečas, jehož pochybnosti o povodňové dani označil ministr financí Kalousek (TOP 09) za porušení dohody a naprosto nepřijatelnou koaliční praxi, řekl, že návrh nesmetl ze stolu jen z politické korektnosti a slušnosti. Ustoupil s tím, že dá k zavedení daně souhlas, ale pouze pokud bude platit jeden rok. "Je také otázka, zda naopak koalice neudělala zbrklý krok, že se hned orientovala na zvýšení přímých daní," uvedl premiér.

V rozhovoru svůj mediální spor s ministrem financí označil za "dětskou nemoc typu planých neštovic". "Takových přestřelek ještě bude," řekl. Kalousek podle něho občas rychleji mluví, než myslí. "Možná je to jeden z důvodů, proč si tak rozumí s mým předchůdcem v čele ODS (Mirkem Topolánkem)," poznamenal.

Ministerstvo financí chce předložit plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok.

Premiér se zároveň dotkl tématu podzimních voleb do zastupitelstev obcí a měst. Celostátní politika a agenda vlády prý nikdy nebyla pod takovým tlakem komunálních voleb, jak je tomu letos. Předseda ODS Nečas vyjádřil obavy nad tím, že pražská ODS doposud nepředstavila svého kandidáta na post primátora Prahy. "Nezastírám, že se mně to nelíbí," uvedl.

Zdroje: ČTK