Nečas věří, že Martincův odchod zlepší vztahy policií a žalobci

- Aktuality autor: Michal Polák

Premiér Petr Nečas (ODS) věří, že odchod šéfa protikorupční policie Tomáše Martince pomůže zlepšit komunikaci mezi tímto útvarem a státními zastupitelstvími. Podle stínového ministra opoziční ČSSD Jeronýma Tejce teprve budoucnost ukáže, zda bude ohrožena nezávislost policie, nebo ne. Část opozice mluví o ztrátě nezávislosti už teď. 

Tomáš Martinec

Tomáš Martinec,zdroj: Mediafax

Martinec dnes oznámil rezignaci k polovině května kvůli sporu s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Bradáčová soudí, že na ni protikorupční policie připravovala kauzu. 

"Informaci o tom, že se plukovník Martinec vzdal funkce ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, bere premiér na vědomí a věří, že napomůže zlepšení komunikace mezi protikorupční policií a soustavou státních zastupitelství," sdělil mluvčí vlády Jan Hrubeš. 

Protikorupční policii nesmí ovládnout korupčníci

Rovněž podle Tejce je nutné vzít Martincovu rezignaci "na vědomí" a počkat na výsledky vyšetřování sporu. "Rezignace šéfa policejního útvaru nemůže nic změnit na fungování policie za podmínky, že výběrové řízení bude objektivní, nebude snaha ovládnout útvar lidmi napojenými na podnikatelné prostředí," řekl Tejc

Je podle něho nutné také počkat na kroky nového vedení útvaru, zda například nebude zastavovat kauzy nebo nebude jeho orientace čistě politická. "Teprve se ukáže, jak to je s oním ohrožením závislosti a nezávislosti," dodal Tejc

Pokud Martincův odchod podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) "přispěje k znovunastolení standardních pracovních vztahů a důvěry, bude to pro věc lepší". "Obou aktérů sporu si vážím, pan Martinec zjevně naznal, že jiné řešení není," uvedla Peake v tiskové zprávě. 

Nezávislost policie je ztracena

Naopak podle předsedy opozičních Věcí veřejných Víta Bárty znamená Martincův krok, byť dobrovolný, jediné, a to ztrátu nezávislosti policie. Bárta na webu poukázal na výsledky práce protikorupční policie, kdy prý rostl počet zpracovávaných spisů i stíhaných lidí. "Právě Martincovy kvality byly trnem v oku vládnoucí ODS a TOP 09," tvrdí lídr VV. 

KSČM zastává názor, že případ měl být nejprve řádně vyšetřen a teprve poté mělo dojít k personálním změnám. "Je také patrné, že zatímco Lenka Bradáčová má podporu ministra spravedlnosti, ministr vnitra nebyl schopen ředitele ÚOKFK podpořit. Celý případ vrhá nedobrý stín na protikorupční policii," soudí stínový ministr vnitra KSČM Zdeněk Maršíček. 

Kauzu vyrobil Martinec

Spor žalobkyně s policií vyšel najevo koncem března, kdy Bradáčová vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V něm policisté podle informací médií prověřují i manžela Bradáčové Tomáše Hájka, se kterým ale žalobkyně tři roky nežije. Po vysílání řekla, že na ni kauzu vyrobil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Její výrok zaznamenaly mikrofony, Martinec následně toto tvrzení popřel s tím, že Bradáčová k němu nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz. 

Žalobkyně dala kvůli svému podezření podnět k prověření práce policie. Do sporu se vložil minulý týden také ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který se v dopisu policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi Bradáčové zastal.

Tagy: rezignace protikorupční policie

Zdroje: ČTK