Nečas už ví, jak zatočí s ministry

- Aktuality autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. Premiér Petr Nečas (ODS) "má jasno" ohledně řešení situace ve vládě, napsal dnes v tiskové zprávě jeho mluvčí Michal Schuster. Řešení, pro něž se rozhodl, ale musí ještě projednat s "relevantními aktéry". Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) řekla, že diskuse o přesunech na ministerských křeslech tento týden skončí a bude známa nová podoba vlády. S Nečasovými plány však není spokojena TOP 09. 

Petr Nečas.

Petr Nečas.,zdroj: Mediafax

Schůzka koaličních lídrů minulý pátek definitivní dohodu nepřinesla. Premiér hledá novou podobu kabinetu poté, co ve vládě skončili ministři dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) a obrany Alexandr Vondra (ODS). Z úvah postupně vyplynula možnost, že si LIDEM a ODS oba resorty vymění a ministerstvo dopravy se později sloučí s ministerstvem průmyslu. 

"Kdokoliv to tvrdí, hluboce se mýlí," reagoval dnes předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na otázku, zda je s premiérovými návrhy na vládní změny spokojený. Podle informací straně vadí například to, že diskuse o slučování ministerstev byla spuštěna na základě vnitřních bojů uvnitř ODS. 

Spojený úřad by nejspíš vedl v ODS silný ministr průmyslu Martin Kuba. Jasné ale není, kdo bude "dočasný" ministr dopravy, který by mu se sloučením úřadů pomáhal. V médiích padla jména zlínského hejtmana Libora Lukáše (ODS) či někdejšího děkana dopravní fakulty ČVUT Petra Moose, který již dopravu v minulosti řídil. 

Nečas přitom dříve označil za logické, že by se vicepremiérka Peake stala ministryní obrany, pokud resort tradičně vnímaný jako silový malé straně skutečně připadne. Nad možností, že by politička zvolená za Věci veřejné nahradila Vondru, se minulý týden pozastavil prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Klaus. 

Peake dnes řekla, že konkrétní termín jednání špiček stran vládní koalice zatím nebyl stanoven. Tento týden ale jedná Poslanecká sněmovna. Ještě před jejím začátkem se v úterý sejde grémium ODS i předsednictvo koaliční TOP 09.

Tagy: Vláda ODS premiér TOP 09 vládní rošáda

Zdroje: ČTK