Nečas: Usámova smrt je významný milník v boji proti terorismu

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Smrt vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina označil český premiér Petr Nečas (ODS) za významný milník v boji proti terorismu a v úsilí o bezpečnější svět, i když zdaleka neznamená jeho konec.

Smrt bin Ládina je podle něj také signál osobám bez úcty k právu a lidským životům kdekoliv na světě, že zničený lidský život nemůže být nahrazen, ale jeho zmaření nezůstane nepotrestáno. Nečas to uvedl v prohlášení pro ČTK. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) má bin Ládinovu smrt za "důležitý akt spravedlnosti".

"Je to důležité symbolické poselství pozůstalým obětí útoků teroristické organizace Al-Káida," zdůraznil také předseda české vlády.

Akt spravedlnosti

Usámu bin Ládina zlikvidovaly americké speciální síly v pákistánském městě Abbottábád. Úspěch přísně utajované operace oznámil v noci na dnešek prezident USA Barack Obama, který ji 29. dubna povolil. Washington zabil muže označovaného za organizátora útoků proti Spojeným státům 11. září 2001 po skoro deseti letech.

Ministr obrany Vondra označil smrt bin Ládina za "důležitý akt spravedlnosti zejména pro pozůstalé jeho obětí, kterých není málo". Je to prý také výstraha pro ty, kteří by chtěli v jeho stopách pokračovat. "Boží mlýny melou pomalu, ale jistě," napsal Vondra v textové zprávě.

Gandalovič zprávu uvítal

V době útoků na New York v roce 2001 byl generálním konzulem v této světové metropoli Petr Gandalovič, který se nyní do USA chystá jako velvyslanec. "Tehdy bylo jasné, že se vše mění," řekl.

Gandalovič zprávu o bin Ládinovi uvítal. "Dnes se uzavřela jedna kapitola, která začala 11. září 2001 útoky na Světové obchodní centrum. Fakticky od té doby jsme žili ve světě, který byl ohrožován Al-Káidou a především jejím představitelem Usámou bin Ládinem," uvedl. Podle něj je však jasné, že terorismus zůstává i nadále hrozbou.

V zabití nejhledanějšího teroristy vidí Gandalovič i určitou symboliku, protože jiní teroristé nyní zjistí, že každý jejich čin bude náležitě potrestán.

Výběr dalších reakcí ze světa:

Evropská unie: Po smrti bin Ládina je svět bezpečnějším místem, uvedli ve společném prohlášení šéf Evropské komise José Barroso a prezident EU Herman Van Rompuy. Teroristova smrt podle nich ukazuje, že podobné zločiny, jaké páchal, nezůstanou nepotrestány.

Británie: Bin Ládinova smrt přinese celému světu velkou úlevu, prohlásil premiér David Cameron. Ministr zahraničí William Hague nařídil britským velvyslanectvím ve světě, aby kvůli možné pomstě teroristů přezkoumala svá bezpečnostní opatření.

Francie: Prezident Nicolas Sarkozy označil smrt bin Ládina za "velkou událost ve světovém boji proti terorismu" a ocenil "houževnatost USA" v jejich snaze o jeho dopadení. Varoval ale, že to není konec teroristické sítě Al-Káida, kterou bin Ládin vedl. "Budeme bdělejší než kdy dřív," řekl ministr zahraničí Alain Juppé.

Německo: Smrt bin Ládina je podle šéfa německé diplomacie Guida Westerwelleho dobrou zprávou pro celý svět. Podle kancléřky Angely Merkelové se tak USA podařilo Al-Káidě zasadit rozhodující úder. Boj proti terorismu tím ale podle obou politiků nekončí.

Rusko: "Kreml vítá významný úspěch, jehož USA dosáhly ve válce proti mezinárodnímu terorismu," uvedl Kreml. "Žádný terorista neujde pomstě," zdůraznil. Dodal, že Rusko, které je "jednou z prvních zemí, jež se s hrozbou globálního terorismu střetly", je připraveno posílit svou spolupráci na tomto boji.

Izrael: Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že se Izrael připojuje k americkým oslavám likvidace nejhledanějšího teroristy světa. Prezident Šimon Peres řekl, že dopadení šéfa Al-Káidy "je úspěch nejenom pro USA, ale pro celý svobodný svět, který může teď po vykonání zaslouženého, i když opožděného trestu nad bin Ládinem lépe dýchat"

Vatikán: Bin Ládin se bude muset odpovídat před Bohem za zabití tolika lidí a za zneužívání náboženství k šíření nenávisti, řekl vatikánský mluvčí Federico Lombardi. I když se křesťané ze smrti neradují, smrt jim slouží jako připomínka "odpovědnosti jednoho každého před Bohem a lidmi".

Itálie: Premiér Silvio Berlusconi označil smrt bin Ládina za "velký výsledek v boji proti zlu..., velký výsledek pro USA a pro všechny demokratické státy". Dodal ale, že "není možné polevit v bdělosti".

Afghánistán: Fakt, že byl bin Ládin dopaden a zabit v Pákistánu, svědčí o tom, že válku proti terorismu je třeba vést jinde než v Afghánistánu, řekl afghánský prezident Hamíd Karzáí. Vyzval místní Taliban, aby složil zbraně a vzal si z bin Ládinova konce poučení.

Indie: Dopadení bin Ládina v blízkosti pákistánské metropole svědčí o tom, že Pákistán je útočištěm teroristů, prohlásil indický ministr vnitra Palaniappan Čidambaram. "Zdůrazňuje to naše obavy," dodal.

Palestina: Zabití bin Ládina je "dobré pro věc míru na celém světě, ale o co jde, je překonat diskurs a metody - násilné metody, které bin Ládin a další vytvořili a podněcovali", řekl mluvčí palestinské samosprávy.

Jemen: Jemenská vláda vyslovila naději, že bin Ládinova smrt bude "začátkem konce terorismu". Islamističtí extremisté spjatí s Al-Káidou, kteří mají základny v Jemenu, ji označili za "katastrofu".

Tagy: smrt terorismus prohlášení

Zdroje: ČTK