Nečas uctil památku obětí romského holokaustu. Blízký vepřín vláda neodkoupí

- Aktuality autor: Michal Polák

Vláda nyní nemá peníze na to, aby odkoupila vepřín u Let u Písku poblíž místa, kde za druhé světové války stával sběrný tábor pro Romy. Dnes to řekl premiér Petr Nečas při vzpomínkové akci k uctění obětí romského holokaustu.

Konala se a právě v Letech. Při svém projevu Nečas připomněl, že 10. července uplyne 70 let od vydání rozkazu generálního velitele neuniformované protektorátní policie na potírání takzvaného cikánského zlořádu.

"Stojíme na místě, kde nevinní lidé umírali na tyfus, úplavici nebo vyčerpáním hladem," řekl Petr Nečas v projevu, v němž odsuzoval diskriminaci menšin. "Nesmíme dopustit, aby rasové předsudky opanovaly lidské životy," uvedl.

Nemáme prostředky

Některé romské organizace se od dnešní akce distancovaly a vzkázaly vládě, že pokud chce uctít romské oběti, měla by prý mimo jiné zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí na místě tábora. "Nebudu lhát a lakovat situaci na růžovo. V současnosti nemáme v rozpočtu na takovou záležitost prostředky," řekl dnes Nečas.

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010.

Tagy: Vláda peníze Romové holokaust

Zdroje: ČTK