Nečas trvá na tom, aby se kandidátky ODS neměnily

- Aktuality autor: red

Nový volební lídr ODS Petr Nečas v pátek opět popřel, že se na pondělním zasedání výkonné rady chystají další změny kandidátek pro sněmovní volby.

Místopředseda ODS Ivan Langer, kterého se případné vyškrtnutí podle médií týká, označuje informace za pouhé spekulace. "Nechávám spekulanty spekulovat, zabývám se přípravou voleb, pevně věřím, že veškeré spekulace (po pondělním zasedání) přestanou," řekl Langer, když spolu s Nečasem představovali nový stranický web. 

Petr Nečas už dříve řekl, že na změny už je pozdě vzhledem k blížícímu se termínu hlasování.

"Naše kandidátky jsou sestaveny demokraticky, vznikly na základě primárních voleb, vrchnostenské změny by byly popřením demokratických principů," uvedl Nečas. Pondělní výkonná rada podle něj "proběhne řádným způsobem".

Očekává, že Mirek Topolánek, který se vzdal kompetencí předsedy v jeho prospěch, přijde s tím, že podá rezignaci. Další změny na kandidátkách nepředpokládá. 

Topolánka výkonná rada vyškrtla z postu lídra jihomoravské kandidátky na svém posledním zasedání kvůli kontroverzním výrokům na adresu homosexuálů a Židů. Šéf ODS sice ustál letní toskánskou aféru, ale vaz mu zlomila daleko méně závažná kauza. Zřejmě i proto, že je těsně před volbami a v ODS stoupá nervozita s vývojem preferencí.

Bývalý premiér pak na zasedání užšího vedení slíbil, že své kompetence předá Nečasovi a odstoupí. Celý proces má potvrdit pondělní zasedání rady. Média spekulují o tom, že Topolánek s sebou chce strhnout i další vysoké funkcionáře včetně Langra a pražského primátora Pavla Béma

Nečas už dříve řekl, že změna na kandidátce by mohla vzniknout pouze z podnětu krajské organizace, která kandidáta do voleb vyslala. Olomoucká ODS za Langrem stojí. Pražská zřejmě uspořádá sněm. Server Týden.cz uvedl, že by se měl sejít příští sobotu.

Bém ale termín odmítl potvrdit s tím, že se vedení regionu sejde do měsíce od podání žádosti pražských oblastí. Oblasti o to požádaly na regionální radě 17. března. Tématem sněmu ale nemá být případný zásah do kandidátky pro květnové volby, ale příprava primárních voleb pro podzimní volby do zastupitelstva města. 

Z regionálních sdružení ODS nezazněly konkrétní požadavky změn na kandidátkách pro sněmovní volby. Někteří představitelé oblastí ale nevylučují, že na výkonné radě budou nějaké návrhy na škrty vzneseny. 

Volební lídr a šéf ODS v Plzeňském kraji Jiří Pospíšil podporu případných dalších personálních změn kandidátek ve čtvrtek nevyloučil. "Ještě se o tom budeme bavit, bude také důležité, jak bude probíhat výkonná rada," řekl. Podle něj bude nutné najít rovnováhu mezi snahou o očistu ODS a možnou destabilizací strany. "Určitá očista by ODS jistě prospěla a voliči by ji uvítali, na druhou stranu je třeba zvážit, zda by takové další změny nezpůsobily krátce před volbami velké turbulence uvnitř strany," prohlásil. 

Volební strany budou mít možnost odvolat kandidáty na poslance ještě do 26. května. Tato možnost skončí přesně 48 hodin před zahájením voleb.

Tagy: ODS langer

Zdroje: ČTK