Nečas svolal tripartitu, snaží se odvrátit stávku. Odbory se zúčastní

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Zástupci odborových centrál se nakonec zúčastní mimořádné tripartity, kterou nechal na dnešek svolat kvůli čtvrteční stávce v dopravě premiér Petr Nečas (ODS). Řekli to šéfové Asociace samostatných odborů (ASO) a odborového svazu KOVO Bohumír Dufek a Josef Středula. Na programu jednání jsou vedle stávky i vládní reformy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

To, zda odboráři na jednání s vládou a zaměstnavateli přijdou, nebylo do poslední chvíle jasné. Předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a ASO o tom jednali v úterý večer a dnes ráno. Mimořádná tripartita by měla jednat o daňové, zdravotnické, důchodové a sociální reformě. Dalším bodem jednání je stávka.

Někteří předáci už v úterý upozorňovali ale na to, že pokud chce premiér jednat o stávce a jejím případném zrušení, měl by se spíš než na ČMKOS obracet na vedení pořádající koalice dopravních odborových svazů. Ty ale nejsou členy ČMKOS ani ASO, a tak je na tripartitě nikdo nezastupuje.

O chystané stávce a blokádě by měl dnes s odbory jednat i pražský primátor Bohuslav Svoboda. Zasedání krizového štábu metropole se zúčastní také premiér Petr Nečas. Koalice dopravních odborových svazů, která stávku pořádá, se pak chystá poslední podrobnosti o zastavení dopravy oznámit odpoledne.

Stávka v dopravě by ve čtvrtek měla začít v 0:00 a trvat do půlnoci. Zastavit se mají vlaky v celé zemi. Omezit se má provoz městské dopravy v Praze a Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Havířově. V metropoli chystají odbory "blokádu papalášů", jak svou akci nazvaly.

Tagy: stávka odbory tripartita

Zdroje: ČTK