Nečas se postavil za změny daní a tvrdě odmítl Klausovu kritiku

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Bez konsolidačního balíčku, který obsahuje hlavně zvýšení daně z přidané hodnoty, nelze sestavit a schválit státní rozpočet na příští rok se schodkem veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Novinářům to po dnešním jednání senátorského klubu ODS řekl premiér Petr Nečas. Senátorům dnes přišel vysvětlovat vládní návrh, který v ODS má některé odpůrce. Někteří senátoři ODS jsou i po dnešním vystoupení premiéra rozhodnuti, že vládní balíček stejně nepodpoří.

Zvýšení DPH na 15 a 21 procent v minulých dnech kritizoval i prezident Václav Klaus. Prezident a zakladatel ODS mimo jiné řekl, že jde o nerozumný tah, který brzdí ekonomiku. "Někdo, kdo nenese zodpovědnost za státní rozpočet, tak si může dovolit i luxus některých vyjádření, které člověk, který nese zodpovědnost za státní rozpočet, si dovolit nemůže," reagoval dnes Nečas na jeho slova. Zákon o státním rozpočtu prezident nepodepisuje.

Vláda podle premiéra stojí a padá s tím, že bude dodržovat konsolidační strategii a bude snižovat schodky veřejných financí. "Já jsem vždycky říkal, že nebudu stát v čele vlády, která je pouze údržbářská. A na druhou stranu vydávat nějaké silácké výroky nemá vůbec žádný význam," dodal.

Premiér poslance nepřesvědčil

Senátoři si pozvali premiéra hlavně kvůli tomu, aby jim vysvětlil některé body vládního stabilizačního balíčku, zejména zvýšení daní. Někteří z nich mají s jeho podporou problém. Například teplický senátor ODS Jaroslav Kubera dnes zopakoval, že bude hlasovat proti a že ho premiér nepřesvědčil. Někteří další senátoři podle Kubery také na schůzi klubu vyjadřovali pochybnosti, zda zvýšení daně přinese žádaný účinek. Podle Kubery mají problém s balíčkem asi tři nebo čtyři senátoři ODS. Podle Nečase ale Kubera na jednání klubu proti vládnímu návrhu nevystupoval.

Kvůli navrhovanému zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod podraží zboží i služby. Podle analytiků to sníží kupní sílu domácností o stovky korun měsíčně. Zvýšení DPH kritizuje i Hospodářská komora ČR. Balíček už při schvalování ve sněmovně zkritizoval i poslanec vládní ODS Petr Tluchoř a nelíbil se i dalším jeho stranickým kolegům ve sněmovně.

Tagy: daně finance rozpočet

Zdroje: ČTK