Nečas: Rozpočtové provizorium nebude, i když Senát ovládne levice

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Rozpočtové provizorium nebude České republice na počátku příštího roku podle premiéra Petra Nečase (ODS) hrozit ani v případě, že po nynějším druhém kole senátních voleb ovládne opoziční levice horní parlamentní komoru.

Rozpočet jako takový schvaluje pouze Poslanecká sněmovna. Reformní zákony, na jejichž základě je sestavován, ale musí posoudit i Senát. "Velmi bych doporučoval jakýmkoliv politikům, aby si s touto hrozbou nezahrávali," zdůraznil předseda vlády po schůzce s prezidentem Václavem Klausem

Česká republika má podle něj nyní stabilizovaný mezinárodní rating, který byl nedávno na rozdíl od některých členských zemí EU změněn "na pozitivní výhled", tedy možnost zlepšení. Rozpočtové provizorium by znamenalo "příliš si zahrávat" s budoucností veřejných rozpočtů, řekl Nečas

Nečas: Reformní zákony se mohou v Senátu zadrhnout

Pokud by se některý z reformních zákonů v Senátu zadrhl, podle Nečase pak "prostě vstoupí v platnost dnem své účinnosti. Možná po pár dnech, maximálně po pár týdnech roku 2011". Nesouhlas opozičně naladěného Senátu se zákony by musela přehlasovat sněmovna.

"Bylo by to nepříjemné, bylo by to nesystémové, nikoliv však katastrofické," dodal předseda vlády. Doufá však v Senát zvolený do zodpovědného složení, které bude reformy korigovat. 

ČSSD je před druhým kolem senátních voleb blíže k vítězství než vládní strany. Sociálním demokratům samotným k většině stačí vyhrát ve 12 obvodech, pokud by vyhráli v deseti, budou mít většinu s komunistickými senátory, koaliční strany by musely vyhrát v 21, tedy ve všech, kde mají finalisty.

Tagy: ČSSD Senát ČR ODS rozpočet

Zdroje: ČTK