Nečas rozléval na schůzce české a slovenské vlády slivovici

- Aktuality autor: Michal Polák

V Uherském Hradišti zasedly ke společnému jednání vlády České republiky a Slovenska. Na začátku schůze nabídl premiér Petr Nečas (ODS) všem ministrům slivovici. Vlády, které se v podobném formátu scházejí poprvé, by měly projednat vzájemnou spolupráci obou zemí a na závěr podepsat společné prohlášení. Ministři budou odpoledne jednat také ve slovenském Trenčíně. 

Kabinety se setkaly den po státním svátku v ČR připomínajícím 94. výročí založení Československa, současně se scházejí u příležitosti 20. výročí rozpadu federace. 

Společnou schůzi vlád lze považovat za potvrzení mimořádných vztahů obou členských států EU, o nichž čeští a slovenští politici často mluví, třebaže historii poznamenalo rozštěpení společného státu. 

Slovenský premiér Robert Fico (Směr) na úvod setkání vyzdvihl přetrvávající korektnost vzájemných vztahů obou zemí a empatii obou národů, schopnost porozumět tomu druhému. "Ani jeden z nás se v uplynulých letech nepokusil svého partnera podvést," zdůraznil slovenský premiér. 

Slivovice pro všechny

Předseda české vlády, který se v Uherském Hradišti narodil, nabídl členům obou kabinetů na začátku slivovici s odůvodněním, že všichni v chladném počasí "promrzli". 

Zasedání vlád bylo připravováno dlouho. Premiéři Nečas a Fico letos uvedli, že jejich rozdílné stranické "dresy" nemohou narušit dobrou spolupráci. Společné jednání chystal Nečas ještě s předchozí pravicovou vládou Ivety Radičové, která předčasně padla. 

Očekáván je podpis společné deklarace, slovenská diplomacie také uvedla, že na programu schůzky je například dohoda ohledně prací na prodloužení splavnosti vodní cesty Otrokovice - Rohatec v česko-slovenském pohraničí. Počítá se také s podpisem protokolu o změně smlouvy o vzájemné pomoci justičních orgánů obou zemí. Česká vláda považuje za klíčové téma schůzky spolupráci s důrazem na problematiku bezpečnosti, energetiky a dopravy.

Do Hradiště se letělo, do Trenčína se pojede  

Čeští ministři se do Uherského Hradiště ve Zlínském kraji vydali dvěma armádními letadly L-410. Do asi 70 kilometrů vzdáleného Trenčína, kde se odehraje druhá část jednání obou vlád, ministři přejedou autobusy. Autobusy je pak také dopraví na místní letiště ke zpátečnímu letu do české metropole. 

V Uherském Hradišti se jednání odehrává v reprezentativních prostorách Reduty a nově zrekonstruované jezuitské koleje, na Slovensku budou vlády zasedat v jednom z trenčínských hotelů, kde poobědvají.

Tagy: Vláda Slovensko Česko

Zdroje: ČTK