Nečas poškodil vládní strany neústupností odborům, tvrdí Paroubek

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vládní strany ve víkendových komunálních a senátních volbách podle bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka poškodila neústupnost premiéra Petra Nečase vůči odborům.

Sociální demokracie podle něj má nyní velkou šanci ve druhém kole senátních voleb získat většinu v Senátu, takže nebude muset žádat o podporu komunistické senátory. Jiří Paroubek to uvedl na svém internetovém portálu Vasevec.cz.

Vládní strany měly podle Paroubka šanci na lepší výsledek v senátních volbách a ve volbách do zastupitelstev statutárních měst ještě před týdnem. Ztratily ji poté, co premiér Nečas odmítl s předáky odborů "dojít k přijatelnému kompromisu". Neústupnost vůči odborům postavilo proti vládním stranám střední třídu, především pak veřejné zaměstnance, kteří posílili naopak ČSSD.

Pravicová vláda už občany "dokonale vystrašila"

Pravicová vláda dokonale za několik týdnů vystrašila občany, a to ještě ani se skutečnými reformami nezačala, analyzuje politickou situaci bývalý šéf nejsilnější opoziční strany.

Věci veřejné, které dopadly nejhůř, lidé podle Paroubka zřejmě prokoukli. Bývalý předseda ČSSD o nejmenší vládní straně píše jako o odnoži detektivní agentury ABL jejího volebního manažera a ministra dopravy Víta Bárty nebo o jeho podnikatelském projektu.

Přestože Paroubek píše o šanci ČSSD získat většinu v Senátu, varuje před převahou volebního zisku pravicových stran v drtivé většině senátních obvodů v prvním volebním kole. Soudí ale, že zatímco si mohou být kandidáti ČSSD jisti hlasy komunistických voličů, jejich soupeři si naopak jisti hlasy pravicových voličů být nemohou.

Paroubek očekává rychlou mobilizaci proti ČSSD, i od médií

Očekává prý proto od ODS a pravicových médií mobilizaci proti sociální demokracii. Bývalý sociálnědemokratický lídr rovněž předpověděl uzavření koalice TOP 09 a ODS na pražské radnici.

ČSSD podle něj na léta, kdy byla v koalici s ODS ona a byla zastoupena v radě hlavního města nenaváže. Bude tak mimo klíčová rozhodnutí týkající se rozvoje města, dodal. Jednání mezi TOP 09, ODS a ČSSD právě probíhají.

Tagy: ztráta odbory paroubek vysledky

Zdroje: ČTK