Nečas poputuje v pátek k výslechu. Co práskne na Nagyovou?

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Kriminalisté chtějí v pátek vyslechnout expremiéra Petra Nečase (ODS) v kauze jeho bývalé blízké spolupracovnice z Úřadu vlády Jany Nagyové. ČTK to řekl advokát Jiří Matzner, který zastupuje jednoho z obviněných v kauze, dosavadního ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandu. Státní zástupce v pondělí požádal Sněmovnu o vydání Nečase ke stíhání. Případ Nagyové se týká možného uplácení poslanců a nezákonného sledování lidí. Nečas je podezřelý jen v korupční části kauzy. 

Petr Nečas

Petr Nečas,zdroj: Profimedia.cz

Informaci o pozvánce k výpovědi potvrdila ČTK také pracovnice advokátní kanceláře Eduarda Bruny, který zastupuje Nagyovou. Sdělila také, že kriminalisté v posledních dnech často měnili rozvrh výpovědí, takže není zcela zřejmé, zda Nečas skutečně v pátek ve 13:00 na policii půjde. 

O jeho výpovědi se spekuluje již od začátku celé kauzy, protože Nečasovo jméno zmiňují policejní dokumenty zveřejněné médii. Expremiér podle policie nabídl třem někdejším poslancům ODS úplatek za to, že složí své mandáty, a údajně také zajistil jeho poskytnutí.

Žalobce Ivo Ištvan, šéf dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, v pondělí podal ve Sněmovně žádost o vydání Nečase k trestnímu stíhání. Další informace neposkytl. Ištvanovu žádost projedná mandátový a imunitní výbor, který doporučí Nečase buď vydat ke stíhání, nebo nevydat, rozhodne dolní komora. 

Případ souvisí s kauzou údajné politické korupce. Podle jednoho z poslanců výboru hovoří policejní žádost o uplácení a zneužití pravomoci veřejného činitele. Jde podle něj jen o kauzu tří bývalých poslanců a žádost se netýká údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování expremiérovy manželky Radky. 

Nečas již dříve prohlásil, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Proto mu není jasné, proč a z čeho má být obviněn. Všechny dosud známé informace podle něj stále více ukazují, že v kauze jde o kriminalizaci politických rozhodnutí a politických kroků. 

Expremiér kvůli kauzám kolem Nagyové odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Jeho vládu nahradil dnes prezidentem jmenovaný úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Tagy: kauza Nagyová

Zdroje: ČTK