Nečas: Pakt o rozpočtové kázni je v současné podobě nepřijatelný

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Návrh paktu o rozpočtové kázni, o kterém bude dnes jednat summit Evropské unie, je v současné podobě pro Českou republiku naprosto nevyhovující. Při příjezdu na jednání to řekl český premiér Petr Nečas. Bez plnohodnotné účasti na summitech zemí používajících euro jako platidlo by jí totiž podle něj nic nepřinesl.

Pakt o rozpočtové kázni vzniká v reakci na dluhovou krizi, která sužuje hlavně země používající euro. Smlouva, jež by měla mimo jiné zavázat země k vyrovnaným či přebytkovým strukturálním rozpočtům, bude platit pro země eurozóny. Přistoupit ke smlouvě mohou i další země EU. Pro ně by ale začala platit až s přijetím jednotné evropské měny.

Některé věci, které bude smlouva obsahovat, ale jsou stále nedořešené. Jde například o účast nečlenských zemí eurozóny na summitech států platících eurem. "Mám velmi vážné výhrady a je to pro mě v podstatě těžko akceptovatelné, aby země jako Česká republika podepisovaly podobný dokument, potenciálně přispívaly do půjček pro Mezinárodní měnový fond pro země eurozóny a byly v podstatě zvány symbolicky na takzvaná jednání," podotkl k současnému návrhy podoby textu, o němž nyní lídři jednají.

"Jestliže nás chtějí brát skutečně jako plnohodnotného partnera, chtějí abychom se k něčemu zavázali, chtějí abychom platili, tak potom za to musí být plnohodnotná účast u stolu při jednání eurozóny. Pokud nebude, tak je to pro mě velmi těžko akceptovatelné," dodal.

Premiér také zdůraznil, že podle něj eurozóna nyní prochází takovými dramatickými změnami, že by bylo správné uspořádat před případným českým vstupem do společné měnové unie referendum.

Pakt nepřináší naprosto nic

"Pokud by tam nebyla plnohodnotná účast zemí, jako je Česká republika, na jednáních eurozony, tak v podstatě ta smlouva pro nás nepřináší vůbec nic, absolutně nic," řekl Petr Nečas. Poslední návrh paktu, který máme k dispozici, sice uvádí, že by země stojící mimo euro mohly být zvány, a to nejméně jednou ročně. Avšak stalo by se tak podle textu rovněž pouze tehdy, když k tomu bude vhodná příležitost. Státy eurozóny by se pak podle návrhu paktu měly scházet nejméně dvakrát ročně.

Kromě pasáže s účastí na vrcholných schůzkách eurozóny má ČR problém také s tím, že z navrhovaného paktu "vypadlo" dluhové kritérium, jak poznamenal český premiér. Podle tohoto cíle by státy neměly mít státní dluh větší než 60 procent hrubého domácího produktu. Tuto podmínku nyní překračuje celá řada zemí v čele s Řeckem, Itálií či Belgií.

"To, že to z tohoto dokumentu vypadlo, považujeme takřka za neuvěřitelné," poznamenal Nečas. Paradoxně to nebyly rozpočtové deficity, nýbrž celkový objem dluhů, co způsobilo současné potíže, podotkl.

Problém nezaměstnanosti v Evropě

Dnešní summit má být z velké části věnována i podpoře zaměstnanosti a konkurenceschopnosti Evropy. Například ve Španělsku nezaměstnanost přesáhla dvacet procent a mezi mladými dosahuje až 45 procent. Lídři tak budou hovořit o možnostech, co na evropské úrovni v tomto směru dělat. 
Podle Nečase jsou správnou cestou hluboké strukturální reformy, které podle něj provádí ČR. "To znamená reformy sociálního systému a reforma trhu práce, především jeho liberalizace. Jedině to vytvoří nové pracovní příležitosti," řekl premiér.

Odbory a někteří politici i ekonomové ale říkají, že jen reformy a úspory nestačí a že se navíc týkají jen těch nejslabších. "To je názor, který přivedl Evropu do těchto problémů. Pořád se někomu něco dávalo, až narostly dluhy tak, že v současné době hrozí eurozóně obrovské problémy, které mohou způsobit problémy celé ekonomice Evropské unie," dodal Nečas.

Tagy: smlouva krize

Zdroje: ČTK