Nečas: ODS podpoří všechny návrhy Bezděkovy komise

- Aktuality autor: red

Občanští demokraté podpoří všechny odborné návrhy Bezděkovy expertní komise pro reformu důchodů. Požadují ale, aby komise potvrdila nutnost reformy penzí.

Při debatě o programu ODS pro seniory to řekl lídr ODS Petr Nečas

"Nechceme, aby se z důchodové reformy stala politická rvačka. Jsme jako občanští demokraté připraveni plně respektovat výsledek práce odborníků takzvané druhé Bezděkovy komise a já bych s jistou nadsázkou řekl, že jsme připraveni podpořit jakýkoliv jejich odborný závěr," řekl Nečas.

Zdůraznil, že důchodová reforma se týká milionů lidí a dělá se na desítky let, proto je podle něj třeba na ní dosáhnout široké politické shody. Občanští demokraté podle něj ale budou trvat na tom, aby stát před tímto problémem "nestrkal hlavu do písku". 

Bezděkova komise vybírá ze čtyř možností důchodové reformy. Jednu z nich úřednický kabinet premiéra Jana Fischera doporučí budoucí vládě, která vzejde z výsledků parlamentních voleb. Ministr financí Eduard Janota v neděli uvedl, že jediná schůdná varianta reformy důchodového systému zatíží státní rozpočet 10 miliardami korun. Tuto variantu ale komise označila za příliš finančně náročnou. 

Varianta reformy, kterou podpořil Janota, počítá s tím, že by šlo 28 procent hrubé mzdy zaměstnance do státního systému. Další tři procenta by si lidé mohli spořit sami na sebe a stát by jim k tomu přispíval stejnou částkou. Lidé by si mohli vybrat, zda chtějí na důchod spořit v soukromém nebo státním fondu. Státní příspěvek na důchod by stát vyplácel z finančních prostředků účtu privatizace. 

Nečas řekl, že varianta podpořená Janotou, je pro ODS přijatelná, pokud se na ní komise shodne. ODS podle něj nebude trvat na svém modelu takzvaného opt-outu, protože návrh komise je mu blízký a pouze jinou formou vede ke stejnému výsledku.

Tagy: důchody ODS reforma

Zdroje: ČTK