Nečas: Odbory nejsou reprezentativními zástupci zaměstnanců

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Odbory nejsou reprezentativními zástupci zaměstnanců a totéž platí v tripartitě i pro svazy zaměstnavatelů. Vláda navzdory tomu některé připomínky odborářů k reformám zohlednila. Jediným reprezentativním zástupcem veřejnosti je tedy podle Nečase vláda.

Tripartita ale nesmí o reformách rozhodovat, odpovědnost má vláda a parlament, řekl při sněmovních interpelacích premiér Petr Nečas (ODS). 

"Odbory reprezentují 15 procent zaměstnanců v této zemi, není to reprezentativní organizace, která by reprezentovala všechny," uvedl Nečas a podobně to platí i pro organizace zaměstnavatelů v tripartitě. Kolik lidí v této zemi reprezentuje ODS, které má ještě daleko méně členů než odborové svazy, Nečas neřekl.

Premiér odpovídal na výtky předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, jenž volal po obnově dialogu v tripartitě a po tom, aby vláda vzala v potaz připomínky odborníků a odborů k reformám. 

Jsme parlamentní demokracie, odpovědnost máme my

Nečas zdůraznil, že navzdory svým výhradám pokládá sociální dialog za důležitou součást práce vlády. Podotkl ale, že Česko je založeno na parlamentní demokracii a nejde o korporativní stát. "Orgán, který rozhoduje a má odpovědnost, je parlament a vláda. Tripartita nesmí nahrazovat a suplovat tyto orgány," dodal. 

Náměty odborů z tripartity vedly podle premiéra například k řadě úprav v sociální reformě týkajících se zdravotně postižených lidí. Vláda také zohlednila podle něho kritiku toho, že druhý komerční důchodový pilíř měl být povinný. Nyní má být dobrovolný.

Tagy: Vláda zaměstnanci odbory

Zdroje: ČTK