Nečas: Nejdřív přijmeme finanční ústavu, pak až diskutujme o paktu EU

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Až po přijetí finanční ústavy v českém Parlamentu má podle premiéra Petra Nečase (ODS) smysl vést debatu o připojení české republiky k evropskému fiskálnímu paktu. Předseda vlády to uvedl v prohlášení v reakci na dnešní požadavek TOP 09, která chce zakotvit přistoupení k paktu v letošním roce do nové koaliční smlouvy. V této souvislosti Nečas považuje též za potřebné přijetí ústavního zákona o referendu o přistoupení ke společné evropské měně. 

Petr Nečas

Petr Nečas,zdroj: Mediafax

Návrh TOP 09 je podle něj zcela nový, dosud nikdy nebyl signalizován, a bude o něm jednat koalice včetně jejích špiček. "Věřím, že není veden myšlenkou vyvolat na tomto tématu vnitrokoaliční střet ve světle výsledku prezidentských voleb," poznamenal předseda vlády a ODS. Jednat o návrhu podle něj bude koaliční pracovní skupina, grémium ODS a posléze lídři koaličních stran ve formátu K9. 

TOP 09 dnes po jednání svého předsednictva oznámila, že chce, aby se ČR ještě letos připojila k fiskálnímu paktu EU. První místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že bez tohoto závazku nepodepíše chystanou novou koaliční smlouvu s ODS a LIDEM. 

Nečas v prohlášení zdůraznil, že on osobně považuje za daleko podstatnější, aby vláda prosadila v českém parlamentu ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, tedy finanční ústavu. 

"Je faktickým naplněním politické proklamace obsažené v evropském projektu fiskálního kompaktu," připomněl premiér. Její schválení proto bude "faktickým testem toho, kdo v České republice chce realizovat politiku rozpočtové odpovědnosti". Teprve pak bude podle Nečase mít smysl vést debatu o ratifikaci fiskálního paktu. 

TOP 09 se neztotožňuje s názorem ODS

Nečas dodal, že v této souvislosti považuje za potřebné přijmout také ústavní zákon o referendu k přistoupení k euru. ODS, která je k euru méně než vlažná, si referendum klade jako podmínku před přijetím společné měny dlouhodobě. TOP 09 tento názor nesdílí a připomíná, že ČR se se vstupem do EU zavázala euro přijmout. 

Požadavek TOP 09 dnes odmítl první místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba. Označil jej za ultimativní a za mediální výstřel. "Je pro nás velmi složité takto vést diskusi," řekl Kuba

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek podle Kuby pokračuje ve své strategické úvaze, že když se z šéfa jeho strany a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nepodařilo v nedávné přímé volbě udělat prezidenta, tak se z něj zkusí udělat alespoň premiér. 

Analytik radí, aby se vláda připojila ke kompaktu v EU

"Toto sdělení vnímám spíše jako, že si kolega Kalousek vyhodnotil, že v této chvíli by bylo třeba využít maximálně potenciálu, který kandidatura Karla Schwarzenberga nesla a využít ho pro TOP 09," řekl Kalousek. Pro ODS je při jednáních o koaliční smlouvě prioritou například odstranit ze zákona minimální požadavek na pokutu při kontrole takzvaného švarcsystému. 

Podle analytika Davida Marka vzhledem k tomu, že česká vláda připravuje pravidla rozpočtové disciplíny, není prakticky žádný důvod, aby se nepřipojila k fiskálnímu kompaktu v EU. Posílilo by to důvěryhodnost českých veřejných financí. "Přeci jen, čím více hlídačů fiskální disciplíny, tím lépe. V budoucnosti by se mohlo stát, že se k moci dostane populistická vláda, která by mohla začít rychle zvyšovat zadlužení, a bude-li mít dost sil v Parlamentu, mohla by přepsat i domácí pojistku v podobě připravovaného zákona o rozpočtové odpovědnosti," konstatoval. Potom by podle Marka skutečně poslední pojistkou byl právě fiskální kompakt EU.

Tagy: prijeti finanční ústava

Zdroje: ČTK