Nečas navštíví prezidenta. Ve vládě možná skončí Ivan Fuksa

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZUJEME: Prezident Václav Klaus přijme dnes v 15:30 na Pražském hradě premiéra Petra Nečase (ODS).

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Oznámil to tiskový odbor Hradu bez bližších podrobností. Server Euro.cz předtím uvedl, že Nečas se chystá odvolat ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS). ČTK to neoficiálně potvrdily zdroje z ODS. Mluvčí vlády Jan Osúch uvedl, že premiér se s Fuksou setká, blíže ale věc nekomentoval.

Fuksa serveru Deník.cz řekl, že si ho premiér pozval na 15:00, neví ale, zda je to kvůli odchodu z kabinetu. "Ani nevím, zda mi pan premiér chce oznámit mé odvolání. Pozval si mne na třetí hodinu s tím, že půjde o rozhovor mezi čtyřma očima," řekl Fuksa. Ke spekulacím o tom, že by za jeho odvoláním mohly být spory v ODS, se nechtěl vyjadřovat.

Vnitrostranický boj

Důvodem Fuksova odvolání by mohl být vnitrostranický boj v ODS. Fuksa patří mezi středočeské občanské demokraty blízké Nečasovu oponentovi Petru Tluchořovi. Středočeská ODS se jako jediná otevřeně postavila proti tomu, aby nadcházející kongres ODS prodloužil Nečasovi a jeho místopředsedům o půl roku mandát v čele strany. 
Jako o možných Fuksových nástupcích se spekuluje o někdejším středočeském hejtmanovi a ministru dopravy Petru Bendlovi, předsedovi jihočeské ODS Martinu Kubovi či někdejším ministru průmyslu a šéfovi premiérových poradců Martinu Římanovi.

"Já o tom nevím, nikdo mi nevolal, nikdo mě neoslovil. Žádná nabídka postu ministra nepadla," řekl ČTK předseda jihočeských občanských demokratů Martin Kuba v reakci na spekulace o svém vládním angažmá.

Bendl je nyní předsedou středočeské ODS, velký vliv v této regionální organizaci má ale právě Tluchoř a jeho stoupenci. Europoslanec a Tluchořův politický spojenec Milan Cabrnoch ČTK sdělil, že o výměně na postu ministra zemědělství nemá žádné informace. Fuksa má ale podle jeho názoru mezi spolustraníky z regionální organizace podporu. "Středočeská ODS Ivana Fuksu plně podporuje," napsal Cabrnoch v textové zprávě.

Ministrem něco přes rok

Letos na jaře byl Fuksa kritizován několika dřevozpracovatelskými organizacemi, Hnutím Duha i koaličními Věcmi veřejnými kvůli připravovanému tendru na těžbu dřeva v lesích, které spravuje státní podnik Lesy ČR. Kritici se bojí vzniku regionálních monopolů lesnických firem, které povedou k likvidaci menších regionálních podniků a živnostníků podnikajících v lesnictví.

Ministra naopak podpořilo několik jiných lesnických společností a Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře. Postavila se za něj také naprostá většina zemědělských nevládních organizací.

Fuksa je ministrem zemědělství od loňského července, kdy ve funkci vystřídal Jakuba Šebestu. Od roku 2007 do loňského června působil ve funkci prvního náměstka ministra financí, v letošních volbách byl zvolen poslancem. V letech 2002 až 2006 byl starostou Příbrami, odkud pochází. Pokud by z kabinetu odešel, byl by Fuksa už druhým ministrem ODS, který by Nečasův kabinet opustil.

Tagy: odvolání setkání

Zdroje: ČTK