Nečas nabídl místo ministra školství Petru Fialovi

- Aktuality autor: Michal Polák

Premiér Petr Nečas (ODS) nabídl místo ministra školství bývalému rektorovi brněnské Masarykovy univerzity Petru Fialovu. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Školství je bez ministra od té doby, co na konci března na svou funkci rezignoval Josef Dobeš (tehdy VV, nyní nestraník).

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Fialu označili za člověka, který má vysoký odborný kredit a je dobrým kandidátem. Nečasovu nabídku nepopřeli.

Podle informací ČT Nečas Fialovi místo ministra školství nabídl po konzultaci s koaličním partnerem s TOP 09. "Bezesporu je pan profesor Fiala jeden z mála kandidátů, který si užívá všeobecné důvěry. Tak by byl výtečný kandidát," řekl k tomu Schwarzenberg v Otázkách Václava Moravce. "Myslím si, že pan profesor Fiala má velký kredit v odborných kruzích," dodala Němcová. Nový ministr školství by měl být podle ní uveden do funkce co nejdříve. Dlouhé "bezvládí" by resortu neprospělo, dodala.

Náměstek Nantl nebude ministrem

Sedmačtyřicetiletý politolog Fiala byl v září 2011 jmenován hlavním vědeckým poradcem premiéra. 
Ministerstvo je bez šéfa již měsíc. Na konci března ho opustil Dobeš, který tak učinil oficiálně na protest proti dalším škrtům v rozpočtu resortu.

Jako o kandidátovi na místo nového ministra školství se spekulovalo mimo jiné o dosavadním náměstkovi Jiřím Nantlovi. Nestraník Nantl řekl, že jednání o případné kandidatuře se nebrání, byl by ale spíš pro politického ministra. Další variantou měl být odborník, který není spojen s bývalým vedením úřadu.

Výběr ministra školství bude jedním z prvních úkolů pro nové složení vládní koalice. Kabinet nedávno opustily Věci veřejné a jeho součástí se stalo nové uskupení, které je složeno z "odpadlíků" z bývalé vládní strany. Vláda v obnoveném složení v pátek získala důvěru sněmovny.

Tagy: fiala nabídka Ministerstvo školství

Zdroje: ČTK