Nečas nabídl Maďarsku bitevníky L-159 k výcviku pilotů

- Aktuality autor: red

Maďarští vojenští piloti by mohli v budoucnu využívat k výcviku až 14 českých podzvukových bitevníků L-159. Nabídku v úterý na okraj summitu zemí Visegrádské skupiny učinil svému maďarskému kolegovi Viktoru Orbánovi český premiér Petr Nečas.

S Orbánem ale hovořil také o dalších tématech, například ekonomické spolupráci obou zemí. 

"České letectvo používá pro výcvik kombinaci letounů gripen a letounů L-159, tak jsme tyto zkušenosti nabídli i maďarským vzdušným silám," řekl po schůzce Nečas. Věc by měli dále projednávat ministři obrany obou zemí. 

Už v březnu připravovalo české ministerstvo obrany pro vlády návrh na pronájem čtyř L-159 do Maďarska. Tehdejší ministr obrany Martin Barták ale nakonec materiál nepředložil, protože Budapešť se tehdy definitivně nevyjádřila. 

Tehdy byl zvažován model, že by armáda čtyři letadla pronajala jejich výrobci Aero Vodochody, který by je dál pronajal maďarskému letectvu. To podobným způsobem české stroje využívalo už loni. Kromě čtyř jednomístných byla v návrhu smluv obsažena jako záložní varianta pronájmu jednoho armádního dvojmístného L-159T1. Ten by firma poskytla maďarskému letectvu v případě vážné závady svého vlastního dvoumístného stroje L-159B. 

Čeští i maďarští piloti musí zvládnout létání na podzvukových strojích, než mohou přesedlat na švédské nadzvukové stíhačky Jas-39 Gripen, které obě letectva používají. K výcviku jim slouží právě české bitevníky L-159. 

Kromě Maďarska se o letadla L-159 zajímá i Polsko. Tam chce Aero stroje prodat nebo alespoň pronajmout letové hodiny. Společnost plánuje, že se letos zúčastní chystaného polského tendru na pořízení cvičných letounů. 

Firma z Vodochod vyrobila pro českou armádu 72 strojů L-159. Vojáci jich však využívají pouze 24, jeden havaroval. Zbylé stojí zakonzervovány v hangárech a ČR se je zatím marně snaží udat v zahraničí. 

Pět bitevníků L-159 mělo podle smlouvy na dodávku transportních letadel CASA do České republiky putovat do Španělska. Věc však dosud nijak nepokročila, Španělé pro bitevníky prý nemají využití.

Zdroje: ČTK