Nečas: Na stokorunovou povodňovou daň přistoupím, ale jen na rok

- Aktuality autor: red

Premiér Petr Nečas (ODS) v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) řekl, že je ochoten souhlasit s takzvanou povodňovou daní ve výši 100 korun, ale jen na jeden rok. Na trvalé zvýšení daní prý nepřistoupí.

V rozhovoru svůj přes média ventilovaný spor o daň s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) označil za "provozní problémy".

"Vykolíkovávají se koridory komunikace. I Miroslav Kalousek si musí zvyknout, že má jiného premiéra, než na kterého byl zvyklý a na kterého se třeba mohl těšit," podotkl v rozhovoru předseda vlády. Kalousek byl ministrem financí ve vládě, kterou vedl tehdejší předseda ODS Mirek Topolánek.

K plánu ministerstva financí na získání peněz na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slevy u daně z příjmu má Nečas výhrady. Poukazuje přitom na předvolební slib nezvyšovat přímé daně.

To ale vyvolalo bouřlivou reakci především ze strany ministra financí Kalouska, který zpochybňování plánu označil za naprosto nepřijatelnou koaliční praxi. Předsedové koaličních stran se podle něj na povodňové dani už dohodli, to ale Nečas popřel. Dnes spory označil za dětské nemoci koalice. "Procházíme takovými koaličními spalničkami," uvedl v novinách.

"Dovedu si představit, že to s hlubokou a pokornou omluvou veřejnosti uděláme maximálně jednorázově a na příští rok," řekl HN Nečas.

Ministerstvo financí chce předložit plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok.

Kalousek tak chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě by kleslo o 240 korun ročně, o stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka. Vybrané peníze by směřovaly do zvláštní položky v rozpočtu, ze které by byly hrazeny náklady na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách.

Kalousek v návrhu uznává, že jde nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů.

Tagy: Vláda daně ODS vv povodně

Zdroje: ČTK