Nečas na kongresu? Má podporu v 9 krajích ze 14 možných

- Aktuality autor: Michal Polák

Středočeská ODS nenavrhla na šéfa strany nikoho. Premiér a dosavadní předseda občanských demokratů Petr Nečas na dnešním regionálním sněmu nezískal ani ve třetím kole nadpoloviční většinu hlasů. Ke zvolení mu scházel jediný hlas. Dnes to řekl regionální manažer strany Lukáš Paclt. Ze středních Čech pocházejí rebelující poslanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr.

Petr Nečas

Petr Nečas,zdroj: Mediafax

Nečas ve třetím kole získal podle Paclta 63 z celkového počtu 126 hlasů, tedy přesně polovinu. V prvním kole byli kromě něj navrženi ještě ministr spravedlnosti Pavel Blažek, kterého si v čele strany přeje Tluchořova ODS v Praze-východ, a Blažkův předchůdce v ministerském křesle Jiří Pospíšil. Do druhého kola postoupili Nečas s Blažkem a ve třetím kole delegáti hlasovali už pouze o Nečasovi.

Nečas už v předchozích dnech získal nominace z Vysočiny, Olomouckého, Jihomoravského, Moravskoslezského, Zlínského a Karlovarského kraje. V Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji občanští demokraté nepodpořili nikoho, dnes jednaly ještě regionální sněmy pražské, ústecké, jihočeské a plzeňské ODS. 

Nečas v podvečer uspěl v pražském, jihočeském a plzeňském regionálním sněmu. Na výsledky z ústeckého kraje se zatím čeká.

Vedení strany se na kongresu v Brně zřejmě výrazně promění, a pokud Nečas obhájí pozici šéfa ODS, přijde patrně o většinu svých bývalých spojenců mezi místopředsedy.

Tagy: ODS

Zdroje: ČTK