Nečas: Moroz projde prověrkou, John za něj osobně ručí

- Aktuality autor: red

Předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John se ve středu premiérovi Petru Nečasovi zavázal, že za svého náměstka Michala Moroze ponese osobní odpovědnost. Moroz projde také prověrkou na stupeň tajné.

Nečas to uvedl po jednání kabinetu. Dodal, že takto hluboká prověrka ukáže, zda Moroz může funkci zastávat. Premiér po prvním řádném zasedání vlády řekl, že se také vyjasnilo, kdo Moroze do vysoké pozice nominoval. Nebyla to TOP 09, Moroze nominoval John, uvedl. 

TOP 09 odmítla už minulý týden tvrzení ministerstva vnitra, že stranu by měl v úřadu na pozici náměstka reprezentovat Moroz. Ministerstvo si však za svým rozhodnutím stálo. Moroz byl kandidátem, kterého TOP 09 na vnitro navrhla, řekl tehdy poradce ministra vnitra Radka Johna Jiří Reichl. Dodal, že v souladu s návrhem strany byl muž posléze jmenován náměstkem pro strategie a programové řízení. 

Jmenování Moroze Johnovým náměstkem kritizoval v pátek šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka, když vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby zasáhl proti prorůstání soukromých firem do vedení ministerstev vnitra, školství a dopravy. Podle něj se při jmenování náměstků projevil vliv bezpečnostní agentury ABL, která je napojená na VV. Moroz je majitelem jiné bezpečnostní agentury, nyní sdělil, že jedná o jejím prodeji. 

V otevřeném dopise Sobotkovi také uvedl, že ve chvíli, kdy přijal nabídku být náměstkem, okamžitě rezignoval na všechny exekutivní funkce ve firmách i v občanských sdruženích, v nichž působí.

Média ho spojují například s agenturou na vymáhání dluhů Debis Causa, Moroz podle nich také zastupoval izraelskou společnost obchodující s technologiemi analýzy hlasu při odposleších. Spolupracoval také s Českou zbrojovkou či detektivní agenturou Pinkerton. 

Moroz v rozhovoru pro Euro.cz odmítl obavy, že by jeho působení ve funkci Johnova náměstka znamenalo bezpečnostní riziko. "Shledá-li NBÚ (Národní bezpečnostní úřad), že s mou osobou je spojeno jakékoli riziko, prověrku mi jistě neudělí," uvedl.

Podle Ivety Jordanové z nevládní protikorupční organizace Růžový panter však NBÚ při prověřování člověka na stupeň tajné může, ale nemusí zadat šetření bezpečnostním službám. "Není to absolutní garance toho, že je člověk spolehlivý," řekla. Úřad se totiž podle ní nemusí dostat k informacím o vlastnictví anonymních akcií nebo o pozadí jeho podnikání. 

Z představenstva ABL se do vedení Johnova úřadu dostal Miroslav Zahálka (za VV), který má na starosti oblast informatiky. Kvůli výrokům o možném bezpečnostním riziku spojeném s jeho osobou a dalšími náměstky ze školství a dopravy žádá v současnosti bezpečnostní firma od Sobotky omluvu. Nečas v úterý připomněl, že Zahálka působil na ministerstvu již za úřadování Martina Peciny, který ve volbách vedl pražskou kandidátku sociální demokracie. 

Dalším náměstkem ministra vnitra, nad kterým se média pozastavila, má být bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS). Úřad minulý týden uvedl, že má převzít agendu mezinárodních vztahů. Nečas však vzápětí naznačil, že Bartákovo angažmá ve vedení ministerstva je nejisté, záleží však na Johnovi.

Ministr, který Bartáka dlouhodobě kritizoval kvůli jeho aktivitám na ministerstvu obrany, na dotazy ohledně jejich možné spolupráce nereagoval. Ministerstvo dříve uvedlo, že má být jmenován až po odvolání dosavadní náměstkyně Lenky Ptáčkové Melicharové. Reichl však budoucí působení Bartáka v pozici náměstka stoprocentně nepotvrdil.

Do vedení ministerstva se dále dostal Jaroslav Salivar (ODS), který se ujal funkce prvního náměstka pro bezpečnost, a František Vavera (za VV), který se postará o veřejnou správu a archivnictví. Ve své funkci zůstala současná náměstkyně pro ekonomiku a provoz Světlana Kubíková. John prý nový tým sestavil s cílem, aby ministerstvo vnitra bylo politicky nestranné.

Zdroje: ČTK