Nečas: Ministra obrany vybereme až po volbě prezidenta

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Koalice vybere nového ministra obrany po skončení prezidentské volby. Na jméně ministra se musí shodnout lídři všech tří vládních stran. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Nečas (ODS). Předseda vlády připomněl, že šéf koaliční strany TOP 09 Karel Schwarzenberg je jedním z finalistů volby. Koalice tak chce počkat, jak klání o Hrad dopadne, uvedl Nečas.

Petr Nečas

Petr Nečas,zdroj: Mediafax

"Musíme brát v potaz, kdo bude předsedou jedné z koaličních stran po druhém kole prezidentských voleb," řekl novinářům. V prosinci pověřil vedením ministerstva obrany prezident Václav Klaus premiéra Nečase. "Samozřejmě není mým zájmem zůstat pověřeným ministrem obrany ani o minutu déle než bude nezbytně nutné," zdůraznil dnes.

Obranu do prosince vedl ministr Alexandr Vondra (ODS). Poté ho ve funkci nahradila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Prezident Klaus ji ale na Nečasův návrh po osmi dnech z funkce odvolal. Nečas tehdy uvedl, že předsedkyně LIDEM ztratila jeho důvěru.

Nejmenší vládní strana v reakci na překotné odvolání své šéfky z vedení obrany pohrozila nejprve demisí svých ministrů a odchodem z koalice. Peake však před týdnem lídry koaličních partnerů informovala, že liberální demokraté ve vládě zůstanou.

Resort obrany získala strana LIDEM výměnou za ministerstvo dopravy, kde jejího zástupce Pavla Dobeše vystřídal tehdejší předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ten jej má připravit na postupné sloučení s ministerstvem průmyslu a obchodu, které vede Martin Kuba (ODS).

Tagy: Vláda Ministerstvo obrany volba prezidenta

Zdroje: ČTK