Nečas je náhle na koni. Po dnešním výroku NS žádá konec státního zástupce Ištvana

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Expremiér Petr Nečas (ODS) po dnešním výroku Nejvyššího soudu požaduje, aby byla kauza údajného podplácení tří exposlanců ODS rozhodnutím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana okamžitě odebrána Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. To podle něj není ve věci schopné postupovat objektivně. Nečas to dnes řekl s tím, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová musí okamžitě podat návrh na kárné řízení s olomouckými státními zástupci Ivem Ištvanem a Rostislavem Bajgerem. 

Petr Nečas, Jana Nagyová

Petr Nečas, Jana Nagyová,zdroj: Profimedia.cz

Pokud jsou čestní muži, měli by kterého kauza stála křeslo předsedy vlády, rezignovat sami, řekl Nečas. 

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu jednoznačně potvrzují má páteční slova, že se ze strany státního zastupitelství jedná o svévoli a vykonstruovaný proces," řekl Nečas. 

Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, ale ani třetí z trojice Ivan Fuksa patrně nebudou souzeni za údajné dohody o rezignaci na poslanecký mandát výměnou za místa ve státních firmách. Nejvyšší soud je dnes vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. 

Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly soud rozhodl, že politické jednání nemůže založit trestní odpovědnost. Bývalí poslanci budou brzy propuštěni z vazby. 

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan na rozhodnutí soudu reagoval slovy, že žalobci věc nyní analyzují a budou brzy reagovat. Jaké kroky hodlá státní zastupitelství učinit, ale prozradit nechtěl. 

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé Nečasovy vlády. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce. 

Všichni tři někdejší poslanci jsou nyní ve vazbě. Ve druhé větvi téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci chtějí po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase. 

Tagy: kauza Nagyová

Zdroje: ČTK