Nečas chce prověřit roli ochranky v kauze sledování ministra

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Premiér Petr Nečas (ODS) chce, aby policejní prezident důsledně prověřil působení ochranné služby v souvislosti s kauzou sledování ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Pokud služba selhala, bude to mít tvrdé dopady, uvedl Nečas. Premiér Pospíšilovi vyjádřil plnou podporu a odsoudil objednávku sledování člena vlády jako "politickou i lidskou nemravnost". Vyjádření Nečase tlumočil mluvčí vlády Martin Kupka. 

"Důrazně vyžaduji, aby policejní prezident důsledně prověřil celý případ z hlediska působení ochranné služby. Pokud došlo v tomto případě k selhání, musí to mít jasné a tvrdé dopady," uvedl Nečas. Pospíšil prý má jeho "lidskou podporu" i podporu jako člen vlády. "Jako premiér říkám, že jej o to více budu v jeho krocích podporovat. Tato kauza jen ukazuje, že se vydal správným směrem," uvedl Nečas. 

Veselý jako bodyguard chránil právě Němce

il měl být sledován na objednávku Ladislava Veselého, který pracuje jako koncipient v advokátní kanceláři spoluvlastněné bývalým ministrem Pavlem Němcem. Veselý to popírá, od celé věci se distancoval i Němec. Reportéři Mladé fronty Dnes (MfD) zakázku na získání informací ze soukromí ministra a místopředsedy ODS zdokumentovali skrytou kamerou. 

Veselý pracoval v ochranné službě a chránil právě exministra Němce, u kterého nyní pracuje. Informace o Pospíšilovi tak mohl podle listu získat od svých bývalých kolegů. Pospíšil deníku řekl,  že informace o jeho soukromí nemohou pocházet od nikoho jiného než od jeho ochranky.

Je třeba "odněmcovat" ministerstvo

Pospíšil v létě podnikl několik kroků, kterými omezil spolupráci svého úřadu s Němcovou advokátní kanceláří. Zrušen byl například tendr na provozování elektronického systému domácího vězení, který vyhlásila předchozí ministryně Daniela Kovářová.

Pravidla tendru se podle Pospíšila měnila v neprospěch státu a do řízení vstoupila Němcova advokátní kancelář. Premiér Petr Nečas tehdy prohlásil, že ministerstvo je potřeba "odněmcovat" a exministr Němec označil věc za osobní mstu.

Tagy: němec sledování pospíšil

Zdroje: ČTK