Nečas chce od VV vysvětlení vážné kauzy ´Škárka´

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Premiér Petr Nečas (ODS) bude od Věcí veřejných žádat vysvětlení aféry kolem poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárky. Komunikaci Škárky s médii považuje za nešťastnou a hloupou.

Škárka v rozhovoru s týdeníkem Respekt uvedl, že dostává od lidí kolem ministra dopravy Víta Bárty (VV) peníze za loajalitu ke straně a za mlčení o jejím financování. Za nedůvěryhodné označil Škárkovy výroky předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Podle opoziční ČSSD jde o vážné korupční podezření, které by měly VV vysvětlit. 

"Pokud by se tvrzení, která přednesl místopředseda VV, ukázala jako pravdivá, tak by situace samozřejmě byla velmi vážná. Vyjádření představitelů VV se ale od sebe odlišují a i pan Škárka teď mluví o mystifikaci, což já považuji za mimořádně hloupý a nešťastný způsob komunikace s médii," řekl Nečas novinářům v Hradci Králové. Jako předseda vlády a předseda ODS proto prý bude od koaličního partnera požadovat jasné vysvětlení této záležitosti. 

Tluchoř: Bude to tématem koaliční K9

Podobně se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. "Jsem přesvědčen, že se Věci veřejné budou maximálně snažit tuto věc objasnit. Občanští demokraté nemají ve zvyku zasahovat do vnitřních záležitostí partnerských koaličních stran. Proto nebudeme Věcem veřejným posílat vzkazy přes média. Určitě ale o tomto tématu chceme hovořit na nejbližší K9," uvedl Tluchoř. 

"Politik, který něco řekne novináři, takto závažnou skutečnost, pak za pár chvil řekne, že to není pravda, tak samozřejmě na mě nepůsobí příliš důvěryhodně," komentoval případ předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Aféra je podle něj ale nyní "věcí Věcí veřejných". "Nejprve si to mezi sebou musí vysvětlit Věci veřejné a pak samozřejmě to musí vysvětlit veřejnosti a já jen pevně věřím, že tam nedošlo k žádnému trestnému činu," řekl. 

Sobotka: Nejvážnější korupční skandál ve sněmovně

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že pokud se informace týdeníku Respekt potvrdí, bude to (historicky) nejvážnější korupční skandál ve sněmovně. "Věci veřejné musí veřejnosti jednoznačně vysvětlit toto vážné korupční podezření, vysvětlení by měl požadovat i předseda vlády Nečas, předsedkyně sněmovny (Miroslava) Němcová a také orgány činné v trestním řízení a daňová správa.

Pokud někteří poslanci VV upláceli či se nechávali korumpovat vedením strany, měli by okamžitě rezignovat na poslanecký mandát," uvedl předseda ČSSD v tiskovém prohlášení.

Tagy: kauza vysvětlení škárka

Zdroje: ČTK