Nečas: Centrum bude součástí obrany NATO, obsluha bude česká

- Aktuality autor: red

Zvažované centrum včasného varování, o němž jednají ČR a USA, bude součástí protiraketové obrany NATO. Zařízení by obsluhovali Češi. Nebude tedy zřejmě nutné s USA uzavírat novou mezinárodní smlouvu.

Řekl to v pátek premiér Petr Nečas. USA podle něj navrhly, že do projektu investují dva miliony dolarů (38 milionů korun) v letech 2011 až 2012. 

Zařízení by podle Nečase shromažďovalo výstupy z družicových senzorů, a pomáhalo tak odhalovat odpálené rakety mířící na území NATO. Nejde o základnu ani "supervojenské zařízení", ale spíše o technicko-administrativní objekt, na jehož obsluhu by stačilo několik lidí, uvedl Nečas. 

O tom, že Pentagon požádal americký Kongres o prostředky na zřízení "centra předběžného varování" v Česku, informovaly Hospodářské noviny (HN).

ČR dříve jednalo s USA o umístění radarové základny v Brdech. Po nástupu prezidenta Baracka Obamy ale USA projekt přehodnotily a začaly se spojenci v NATO jednat o novém systému protiraketové obrany v Evropě.

Ani toto nové centrum se nelíbí komunistům a aktivistům z Ne základnám, kteří protestovali proti umístění amerického radaru v Brdech. Sociální demokraté jsou pro.

Komunisté hrozí demonstracemi, antiradarovci také

Zdroje: ČTK