Nečas by kandidoval na předsedu, pokud by ODS vyhrála volby

- Aktuality autor: red

Místopředseda a nový volební lídr ODS Petr Nečas by přemýšlel o kandidatuře na funkci předsedy této strany jen za podmínky, pokud občanští demokraté vyhrají volby.

Lídrem se stal Petr Nečas minulý týden místo Mirka Topolánka, kterému zlámaly vaz výroky pro časopis pro homosexuály. 

"Samozřejmě, že bych o kandidatuře na předsedu ODS uvažoval pouze v případě, že budu lídrem vítězné politické strany, to platí," uvedl Nečas. Podle všech průzkumů preferencí by nyní volby vyhrála ČSSD. 

Občanské demokraty vede dál Topolánek; výkonná rada ho ale vyzvala, aby i setrvání v čele strany zvážil. Termín pro rozhodnutí širší stranické vedení Topolánkovi nedalo. 

Nečas připomněl, že nového předsedu může zvolit jen kongres. "Jeho svolání v předvolebním období považuji za kombinovanou sebevraždu," podotkl místopředseda. Takový postup přirovnal k tomu, jako by někdo spolykal cyankáli, současně si vpálil kulku do čela a ještě do sebe pustil 2000 voltů. 

V ODS se ozývají hlasy, že o tom, kdy se kongres uskuteční, by mohly rozhodnout květnové sněmovní volby. Pokud občanští demokraté vyhrají, byl by patrně v řádném termínu na podzim. Pokud ale propadnou, kongres by se mohl konat dřív. 

Nečas opět ocenil to, že mu hodně štěstí při vedení ODS popřál prezident Václav Klaus, který stranu založil a později se s ní rozešel. Případné setkání obou politiků by podle Nečase musel iniciovat Klaus, o takových věcech rozhoduje hlava státu. 

"Já bych si pana prezidenta nikdy odnikud nevymazal, ani ze své paměti ani ze svého srdce," reagoval Nečas na informace, že si dříve Klaus údajně vymazal jeho číslo z mobilního telefonu.

Tagy: ODS předseda topolánek

Zdroje: ČTK