Nečas a Van Rompuy odsoudili násilí. EU prý v Libyi podpoří změny

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Libye potřebuje změnu a politické i sociální reformy, které chce Evropská unie podpořit. Prohlásil to ve středu prezident EU Herman Van Rompuy v Praze po setkání s českým premiérem Petrem Nečasem.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Oba dva po schůzce ostře odsoudili násilí, které režim Muammara Kaddáfího používá vůči demonstrantům žádajícím jeho odchod.

Evropská unie by se podle svého prezidenta neměla vyhýbat své morální a politické odpovědnosti v regionu, rozhodnutí o budoucnosti jižních sousedů unie by ale měli činit jen jejich občané. EU proto upraví svou politiku sousedství tak, aby mohla podpořit vznik demokratických institucí a podpořit ekonomický rozvoj. 

EU změny podporuje, fakticky ale může dělat málo

"EU má zájem na udržitelné stabilitě, založené na respektování demokratických hodnot, lidských práv a základních svobod," zdůraznil v souvislosti s Libyí Van Rompuy. Úkolem EU je podle něj pomoci takovému vývoji, který umožní občanským společnostem na severu Afriky co nejlépe posílit své ekonomiky, bojovat s chudobou a sociální nerovností. Proces přechodu k demokracii, pluralitnímu vládnutí a posilování ekonomiky v oblasti má podle Van Rompuye plnou podporu unie. 

Také český premiér Nečas podotkl, že současný libyjský režim by měl co nejrychleji zastavit násilí a zahájit otevřený dialog s vlastními občany. 

Podpora běloruské opozici

Nečas i evropský prezident po jednání ale zmínili také východní partnery EU. Nečas vyjádřil podporu demokratickým silám v Bělorusku, je to prý silný zájem ČR. "Musíme zajistit, že toto partnerství, založené tady v Praze před dvěma lety, dostane nový impulz a bude se soustředit na strategická témata," podotkl Van Rompuy. 

Nečas při jednání s Rompuyem také zdůraznil, že ČR silný zájem na stabilní eurozóně, na silném euro bylo silnou měnou. "Jednali jsme samozřejmě i o problematice takzvaného paktu konkurenceschopnosti," uvedl český premiér a připomněl, že celou řadu myšlenek z tohoto německo-francouzského balíku hodlá jeho vláda zavádět bez ohledu na vývoj diskuse v EU samotné.

Tagy: EU reformy Libye

Zdroje: ČTK