Nečas a Topolánek stojí před komisí! Vypovídají v kauze Janoušek - Bém

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) si kvůli odposlechům lobbisty Romana Janouška zve premiéra Petra Nečase a jeho předchůdce Mirka Topolánka (oba ODS). Ředitel tajné služby Jiří Lang dnes členy komise ujistil, že pokud kontakty typu Janoušek - důstojník BIS byly, byly pod kontrolou a předem schváleny. Komise chce dokumenty, které by jeho tvrzení doložily, řekl novinářům šéf komise Richard Dolejš (ČSSD). Lang dnešní jednání komise nekomentoval.

Euro v pátek na internetu a v pondělí v tištěném vydání zveřejnilo přepis odposlechu ze setkání mezi Janouškem a důstojníkem služby z roku 2007. Na webu, kde dalo k dispozici i nahrávku, nejprve nedopatřením prohodilo jména aktérů dialogu. Podle týdeníku nahrávka dokládá, že Janouškův vliv, který podle jiných nedávno zveřejněných odposlechů zasahoval na pražský magistrát a do politiky, sahá až dovnitř BIS samotné.

Nečase si komise podle Dolejše pozvala jako člověka, který je odpovědný za koordinaci činnosti tajných služeb. Měl by mít možnost se k věci vyjádřit, uvedl. Topolánka chtějí vyslechnout kvůli jeho tvrzení v médiích o tom, že prý z BIS nedostával úplné informace. Expremiér se tak vyjádřil v souvislosti s odposlechy telefonátů Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma. Lang podle Dolejše Topolánkova slova odmítl.

Čtěte dále: Advokát podal bezdůvodnou stížnost proti obvinění Janouška

Zhruba do týdne by měl mít Dolejš od Langa písemné odpovědi na dotazy, které mu položil minulý týden ohledně záznamů hovorů Janouška a Béma. Následně by měla znovu zasednout komise.

Jiné jednání se uskuteční kvůli údajnému uniku těchto odposlechů, které podle deníku Mladá fronta Dnes pořídila BIS, do bezpečnostní agentur ABL. ABL tehdy vlastnil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. Z dnešního Dolejšova vyjádření vyplynulo, že stále není vyřešen spor o údajný střet zájmů u Davida Kádnera (VV), který dříve v ABL pracoval. Jednání komise kvůli tomu před týdnem zkrachovalo.

Další účastníci dnešního jednání komise příliš sdílní nebyli. Renáta Witoszová (TOP 09) pouze uvedla, že Lang "v rámci svých možností a zjištěného stavu" odpověděl na otázky. František Bublan (ČSSD) podotkl, že nelze odvodit, že Janoušek měl kontakty v BIS a nelze také zatím říci, zda záznamy telefonátů mezi Janouškem a Bémem skutečně unikly z BIS. Prý se to stále zjišťuje.

Tagy: schválení janoušek kontrola BIS topolánek

Zdroje: ČTK