Nebezpečnou nákazu má Američanka v ČR a možná jedna Češka

- Aktuality autor: Jakub Procházka

AKTUALIZOVÁNO. Odborníci v Česku prověřovali tři podezření na onemocnění krvácivým průjmem, které vyvolává bakterie E.coli. Jedním z pacientů je americká turistka, která pobývala v Německu a nyní je v pražské nemocnici Na Bulovce. Další dva pacienti jsou Češi.

Jedním z pacientů byl Čech, který byl v Belgii a Německu a nyní je už zdráv a bez obtíží. Testy u něj nakonec zmíněné onemocnění neodhalily. Experti zkoumají i vzorky od starší pacientky, která je nyní v nemocnici v Hradci Králové. Řekl to hlavní hygienik Michael Vít.

V Německu, kde se nákaza poprvé objevila, na ni dosud zemřelo 15 lidí. Jednu oběť hlásí Švédsko. Podle původních zpráv měla infekce pocházet ze salátových okurek ze Španělska, které se dovezly do Německa. Testy ale podle německých úřadů nepotvrdily, že by v nich nebezpečná forma bakterie E.coli byla. 

Bakterie způsobující nemoc je zcela nová

V Česku testy provádí příslušná národní referenční laboratoř ve Státním zdravotním ústavu. Zkoumání trvá několik dní. Bakterie E.coli s označením 0104H4 je podle Víta zcela nová. "Za jedenáct let, co jsem ve funkci, je to první takováto velká epidemie střevní nákazy," uvedl hlavní hygienik. 

Americká turistka přijela do Česka 27. května. Předtím pobývala v severním Německu. Jedla tam prý i zeleninové saláty. Do ČR dorazila už s příznaky infekce. Trpěla průjmem s příměsí krve. "Pacientka je hospitalizována na standardním oddělení infekční kliniky Na Bulovce. Klinický stav pacientky je bez reálného selhávání a probíhá její rehydratace," uvedlo ministerstvo. 

Laboratoř zkoumala i vzorky od českého pracovníka, který se z Belgie vracel přes Německo. Minulý týden měl také průjmové onemocnění. Nyní je podle Víta bez obtíží v domácím ošetření. "Případ se šetří (šetřil) proto, že tento člověk při preventivní prohlídce řekl svému doktorovi, že má krev ve stolici. Lékař odebral vzorky a poslal je na vyšetření," řekl Vít. 

Průběh nemoci u starší pacientky klidný

V královéhradecké nemocnici je i starší žena, která kratší dobu trpěla průjmy. Podle ředitele nemocnice Romana Prymuly je průběh onemocnění u pacientky klidný. Potíže vyvolala také bakterie E.coli, ale nikoli nutně ta, která nyní trápí západní sousedy. Výsledky testů by měly být ve středu či ve čtvrtek. "Nepředpokládám, že by se ale potvrdila nákaza, která se objevila v Německu," řekl Prymula. 

Bakterie E.coli způsobuje průjmová onemocnění. Některé její typy produkují toxin, který vyvolává krvavý zánět ve střevu. Mohou ale selhávat i ledviny. Podle hygienika je nutné dodržovat hygienická pravidla, dobře oplachovat pod tekoucí vodou zeleninu či ovoce a pečlivě si mýt ruce. "Nemocný člověk, který by nebyl vyléčen, může přenést bakterii na různé povrchy, hrnečky, náčiní," podotkl Vít. Podle něj by pacienti měli být v izolaci. Hygienik dodal, že lékaři prověřují i další osoby, s nimiž se nemocný setkal. 

Vít dodal, že podle údajů z německého Institutu Roberta Kocha navštívilo v Německu zdravotnická zařízení 3000 lidí s nějakými obtížemi. Zhruba 370 z nich skutečně nebezpečným syndromem trpí. Stav asi tří desítek lidí je vážný, dodal Vít.

Španělsko se zlobí

Velké výhrady k tomu, že bylo původně zveřejněno, že jsou zdrojem nákazy okurky ze Španělska, má tamní ministryně zemědělství Rosa Aguilarová. Na schůzce s unijními kolegy v maďarském Debrecínu požadovala odškodnění pro všechny zemědělce, kterým toto podezření způsobilo ztráty. Jen španělští producenti zeleniny podle ní během týdne přišli o 200 milionů eur (4,9 miliardy korun). 

S pozitivní zprávou naopak přišli vědci z univerzitní kliniky v německém Münsteru, kteří vyvinuli rychlý laboratorní test, s jehož pomocí lze výskyt EHEC u člověka prokázat během několika hodin. Lékaři by tak už nemuseli čekat dny, než se zhoubná nemoc u napadeného projeví. Tímto testem se podle nich navíc může v laboratořích prověřovat přítomnost smrtící bakterie i v potravinách.

Tagy: infekce nákaza

Zdroje: ČTK