AKTUALITA 17. 7. 2017 09:53 - Aktuality
Nedělního neoficiálního referenda uspořádaného opozicí kvůli záměru venezuelské vlády svolat Ústavodárné shromáždění se zúčastnilo 7,18 milionu lidí. Po sečtení 95 procent hlasů o tom informovali rektoři univerzit dohlížejících na organizaci hlasování. Vládní záměr odmítlo 98 procent hlasujících, účast na opoziční akci ale byla nižší, než se očekávalo.
Obyvatelé Venezuely odmítli plány prezidenta Madura,zdroj: Profimedia.cz
Nedělní plebiscit byl reakcí na plán vlády uspořádat 30. července volby do nového orgánu zvaného Ústavodárné shromáždění. Opozice bude tyto volby bojkotovat jako nedemokratické, neboť způsob jejich konání stanovil prezidentský dekret a volební komise nakloněná vládě. Vláda chce podle kritiků novým orgánem nahradit parlament, v němž má opozice většinu, a posílí diktaturu prezidenta Nicoláse Madura.
Účast na referendu byla nižší než počet těch, kteří v nedávných parlamentních volbách hlasovali pro nakonec vítěznou opozici. Tehdy volilo opoziční kandidáty zhruba 7,7 milionu obyvatel téměř 29 milionové země.
Očekávalo se, že z 19 milionů oprávněných voličů v neděli přijde hlasovat nadpoloviční většina. To se nestalo. Podle opozičních vůdců je důvodem skutečnost, že bylo možné otevřít jen dva tisíce volebních středisek.
Nedělní hlasování doprovázely násilnosti. Před jednou z volebních místností v caracaské čtvrti Sucre stoupenci vlády na motocyklech stříleli do lidí a zabili jednašedesátiletou ženu a další čtyři lidi zranili. Incident vyvolal paniku, videa na sociálních sítích ukazují stovky lidí prchajících z místa střelby.
ČTĚTE TAKÉ: Venezuelský pád do krvavé propasti
Voliči v referendu drtivou většinou odmítli svolání nového shromáždění, vyzvali armádu k ochraně stávající ústavy a podpořili konání voleb ještě před vypršením Madurova mandátu na počátku roku 2019, uvedli akademici monitorující hlasování.
Podle venezuelských politologů, které v pondělí citovala agentura AP, má opozice v dalším postupu proti vládě dvě možnosti. Může svolat generální stávku, aby podpořila tlak proti socialistické vládě, nebo může vytvořit paralelní vládu, která by spolupracovala se zahraničními spojenci v boji za Madurův odchod.
Referendum v noci na neděli podpořily vlády Kanady a Mexika. Podporu hlasování vyjádřila i pětice bývalých prezidentů z latinskoamerických zemí, kteří o víkendu situaci ve Venezuele sledovali. Madurův ministr zahraničí Samuel Moncada dnes označil mexického exprezidenta Vincenta Foxe, který byl členem skupiny, za nežádoucí osobu a zakázal mu budoucí vstup do země.
Podle průzkumů odmítá zřízení Ústavodárného shromáždění 70 procent Venezuelanů a 80 procent nesouhlasí s politikou socialistické vlády, která zemi přivedla na pokraj bídy a paralyzovala veřejný život.
Ve Venezuele, zmítané už několik let hlubokou ekonomickou krizí, se od dubna konají téměř každý den protesty proti vládě. Demonstrace Madurův režim tvrdě potlačuje, zemřelo při nich už přes sto lidí.
Tagy: zahraničí referendum Venezuela nepokoje a násilí diktatury a neliberální demokracie Střední a Latinská Amerika
Zdroje: ČTK
17. 2. 2019 19:27 - Komentáře - 0
Je SPD největší obětí cílených útoků, nenávisti a agrese? Může být Tomio Okamura dobrým bojovníkem proti extremismu? A co na to Jaromír Balda? více
17. 2. 2019 16:35 - Aktuality - 0
Premiér Andrej Babiš ve svém hnutí ANO obhájil pozici předsedy. Přestože ale neměl protikandidáta, nedostal hlasy tak vysokého počtu delegátů jako na předchozích sněmech. Hlasovalo pro něj 206 z 238 přítomných delegátů, tedy 86,5 procenta. Křeslo prvního předsedy obhájil Jaroslav Faltýnek, který získal 190 hlasů od 237 přítomných delegátů, tedy zhruba 80 procent hlasů. Také neměl protikandidáta, protože oba konkurenti - středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál - z volby odstoupili. více
17. 2. 2019 13:44 - Magazín - 0
Optimismus prodlužuje život, zlepšuje zdravotní stav a pomáhá lidem posílit vztahy. Jenže co dělat, když je člověk od přírody pesimista? Podle vědců jde náš postoj ke světu změnit a v optimismu se vycvičit. více
17. 2. 2019 09:32 - Magazín - 0
Když se špatně napnou struny, explodují housle umělci v rukou. Tedy alespoň ty ledové, které vyrábí americký sochař ve velkém iglú v italských Alpách. Odměnou jemu i posluchačům je unikátní zvuk, který vydávají. Když doslouží, rozbije je kladivem nebo vystaví na slunci. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)