Návštěva prezidenta bude Středočeský kraj stát až milion korun

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Středočeský kraj zaplatí až jeden milion korun za návštěvu prezidenta Miloše Zemana, která se uskuteční od 15. do 17. října. Řekl to dnes náměstek hejtmana Miloš Petera (ČSSD), který bude zastupovat nemocného hejtmana Josefa Řiháka a bude prezidenta na cestě doprovázet. Kraj bude podle informací platit za své náklady například obědy a večeře pro prezidenta a jeho delegaci.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/Radek Kalhous

Hejtmanův náměstek uvedl, že jeden milion korun je maximální částka, kterou by měl kraj za návštěvu prezidenta zaplatit. "Uvidíme jaká bude skutečnost. Myslím si, že to určitě bude nižší," dodal Petera. Kromě kraje budou část nákladů za prezidentovu návštěvu platit také města a obce, kam zavítá. Půjde třeba o náklady na pódium, ozvučení nebo osvětlení potřebná pro plánovaná setkání prezidenta s obyvateli.

Zeman návštěvu středních Čech podle Petery zahájí na krajském úřadu v Praze, kde vystoupí před zastupiteli a dalšími zástupci úřadu. Pak pojede do Příbrami, Dobříše a Kladna. V plánu je například setkání s představiteli měst, obyvateli nebo návštěva příbramské nemocnice.

Druhý den chce v kraji prezident debatovat se studenty v Kolíně, kde se narodil, studoval a v 60. letech pracoval ve strojírnách Tatra Kolín. Setká se také s představiteli města a poobědvá se členy Svazu průmyslu a obchodu nebo krajské hospodářské komory.

Na přání do výrobny cigaret

Zeman nakonec proti původním plánům nepojede do automobilky TPCA, která začala vznikat v době, kdy byl premiérem. Místo toho zamíří do kutnohorské továrny Philip Morris, která patří mezi přední výrobce cigaret. "Bylo to na přání prezidentské kanceláře," uvedl Petera k důvodu změny místa návštěvy. V Kutné Hoře prezident navštíví také objekt Jezuitských kolejí nebo chrám svaté Barbory.

Prezident se také podle programu přesune do Cerhenic, kde je starostou Marek Semerád (ČSSD), který prosazuje vznik muzea Miloše Zemana v Kolíně a navštíví také obec Pečky. Třetí den návštěvy má prezident vyhrazený pro návštěvu Nymburka, kde se chce kromě představitelů města setkat i s obyvateli a v plánu má závěrečnou tiskovou konferenci.

Prezidentská kancelář v srpnu oznámila, že Zeman ještě letos navštíví všechny kraje mimo Prahy, kde sídlí. Turné v září zahájil ve Zlínském kraji, pak byl v Pardubickém, Jihomoravském kraji a Moravskoslezském kraji.

Zdroje: ČTK