Návrh na omezení hazardu je před konečným schvalováním

- Aktuality autor: red

Návrh na novou úpravu regulace hazardu je po dnešku před konečným schvalováním ve sněmovně. Poslanci ho propustili do závěrečného čtení. Zatím ale není jasné, v jaké výsledné podobě omezení hazardu schválí.

Dnes rozhodli, že základem pro výsledné hlasování bude návrh skupiny členů rozpočtového výboru za ODS a TOP 09 místo dosavadní vládní novely loterijního zákona, kterou doporučil ke schválení rozpočtový výbor.

Návrh, který představil poslanec TOP 09 Jan Farský, sjednocuje odvody na 20 procent výtěžku, přičemž u vybraných her z nich poputuje nejméně jedna čtvrtina obcím na veřejně prospěšné účely. Půjde například o bingo, kurzové sázky, kasina a videoloterijní terminály. Karetní turnaje se budou moci odehrávat pouze v kasinech, ale výše vkladů budou mít spodní limit, aby se netýkaly klasických "mariášníků", jak řekl.

Kromě toho tento návrh znemožňuje účast na loterijním trhu anonymním firmám a zahraničním firmám. Obce se stanou účastníky povolovacího řízení při povolování hazardu na jejich území. Také smlouvu, kterou se bude odvádět výtěžek na veřejně prospěšné účely, bude muset schvalovat ten, kdo loterie povolil, a tato smlouva bude muset být zveřejněna nejméně pět let na internetu.

Finální podoba není zatím známa

Návrh také počítá s různými variantami platnosti dosavadních licencí. Buď by mohly platit na původně vydanou dobu, případně by se tato lhůta zkrátila na tři až pět let.

V jaké výsledné podobě však poslanci nakonec omezení hazardu schválí, není jisté. Na stole mají několik pozměňovacích návrhů, které dnes přednesli. Závěrečné čtení, kdy se o nich a o celém zákoně bude hlasovat, by se mělo uskutečnit příští úterý. Poté novelu ještě dostane Senát a pak prezident republiky. Václav Klaus již jednou novelu loterijního zákona vetoval, a to v loni v červnu, kdy sněmovna již o jeho vetu nemohla rozhodnout.

Poslanci původně dostali na stůl celkem tři návrhy na omezení hazardu: kromě vládní předlohy jim své návrhy předložila také ČSSD a Hlavní město Praha. Tyto dvě zbývající předlohy však sněmovní rozpočtový výbor doporučil zamítnout.

Tagy: hazard sněmovna zákon loterie

Zdroje: ČTK