Návrh na odvolání ukrajinské vlády neprošel, protesty pokračují

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ukrajinská vláda dnes poměrně hladce přestála pokus o vyslovení nedůvěry, v kyjevských ulicích ale dál čelí masovým protestům a ve finančních kruzích obavám z pádu do dluhové krize. Demonstranti okupující centrum Kyjeva žádají prezidenta Viktora Janukovyče, aby po neúspěšném parlamentním hlasování vládu sám odvolal. Kromě sídla vlády a kyjevské radnice chtějí blokovat i prezidentskou rezidenci, dokud jim Janukovyč nevyhoví.

Demonstrace, Kyjev

Demonstrace, Kyjev,zdroj: Huffington Post

V parlamentu opozici chybělo k prosazení návrhu na vyslovení nedůvěry vládě Mykoly Azarova 40 hlasů. Vládní Strana regionů s komunistickými spojenci odmítla zařadit návrh do jednacího programu a pokus o svržení kabinetu potlačila už v zárodku. Ze 450 poslanců jednokomorového parlamentu potřebovala opozice většinu 226 hlasů, získala jich ale jen 186.

Pro Azarova je podle kyjevských médií varováním, že většina poslanců vládního tábora nehlasovala nebo se hlasování zdržela. Podle parlamentního protokolu hlasovalo aktivně proti návrhu opozice jen pět poslanců. Novináři to označují za varování Azarovově vládě a jasný signál nespokojenosti.

Prezident Janukovyč dnes odletěl na čtyřdenní návštěvu Číny, aniž vyčkal výsledku parlamentního hlasování. Velký rozruch v ukrajinských médiích vyvolala informace premiéra Azarova o tom, že Janukovyč se cestou z Číny domů zastaví v Moskvě. Podle předsedy vlády by tam měl s ruským vedením sepsat "cestovní plán" dvoustranné spolupráce, od níž si Kyjev slibuje stabilizaci svých obchodních a hospodářských vztahů s Ruskem.

Premiér Azarov se mezitím v parlamentu pokusil situaci uklidnit a omluvil se za sobotní zákrok policie proti demonstrantům, který si vyžádal desítky zraněných. "Jménem vlády bych rád požádal o odpuštění za akce bezpečnostních jednotek. Prezident a vláda zákroku hluboce litují," řekl premiér. Zároveň prohlásil, že se nesmí opakovat "oranžová revoluce" z roku 2004, která vynesla k moci prozápadní reformátory Viktora Juščenka a nyní vězněnou Juliji Tymošenkovou.

Stoupenci ukrajinské opozice ale omluvu ignorovali a strávili i dnešní den na hlavním kyjevském náměstí. Po neúspěšném pokusu o vyslovení nedůvěry Azarovově vládě se demonstranti přesunuli k sídlu prezidenta Janukovyče, které chtějí rovněž zablokovat. Žádají, aby Janukovyč využil svých ústavních pravomocí a sám vládu odvolal. Dokud to neučiní, od prezidentské rezidence neodejdou.

Podle českého velvyslanectví je v Kyjevě bezpečno, protesty jsou poklidné a mírumilovné. Problémem mohou ale být provokace, které mají za cíl vyvolat střety s policií.

Mezi zahraničními investory vyvolává politický neklid na Ukrajině obavy z pádu země do dluhové krize. Cena pojištění proti nesplacení ukrajinského státního dluhu se dnes vyšplhala až na maximum za téměř čtyři roky. Mnozí investoři se obávají, že Kyjevu by příští rok mohly dojít peníze na splátky, uvedla agentura Reuters. Investoři se obávají zejména příštího roku, kdy má vláda ve splátkovém kalendáři vysoké splátky zahraničního dluhu.

Tagy: Ukrajina protivládní demonstrace

Zdroje: ČTK