Návrh libereckého primátora na úhradu dluhů za MS nemá podporu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Návrh libereckého primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec), že by měl Liberec uhradit třetinu ze 112 milionů korun dluhů po předloňském lyžařském šampionátu, nemá podporu v radniční koalici.

Zástupci ČSSD, Unie pro sport a zdraví a uskupení Liberec občanům totiž odmítají podobný závazek, dokud nebudou znát strukturu dluhu a viníky zadlužení. Uvádí to v prohlášení, které zveřejnili před jednáním zastupitelstva. Korytář ve středu při jednání s věřiteli deklaroval, že by Liberec měl zaplatit zhruba 40 milionů korun. 

"Ten problém tady skutečně existuje a není možné nad ním zavírat oči. Pokud někdo udělá dluhy, měl by se k nim znát," zdůraznil ve středu Korytář. Zástupci koaličních stran připouštějí, že negativní roli města v otázce dluhů není možné vymazat, nicméně je třeba pečlivě vážit každé slovo.

Snižujeme platy, silnice a školy se rozpadají

V okamžiku, kdy je financování příspěvkových organizací města na pokraji existence, kdy snižujeme platy, teče nám do škol a silnice se rozpadají, prostě a jednoduše nemůžeme vyslovit unáhlený slib splacení neprověřených dluhů, uvádí se v prohlášení. 

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na uspořádání mistrovství přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů, po organizačním týmu vedeném Kateřinou Neumannovou zůstaly nezaplacené faktury, 105 dodavatelům dluží bezmála 112 milionů korun.

Tagy: návrh Liberec dluhy MS

Zdroje: ČTK