NATO: Akce v Libyi bude pokračovat. Civilisté stále v ohrožení

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Severoatlantická aliance bude pokračovat v akci v Libyi, dokud tamní režim diktátora Muammara Kaddáfího nepřestane útočit na civilisty. Po schůzce amerického prezidenta Baracka Obamy a šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena ve Washingtonu o tom informoval Bílý dům.

"Shodli se na tom, že operace již zachránila nesčetně životů," informovali lidé z okolí prezidenta.

Severoatlantická aliance spolu s dalšími pěti partnery v Libyi zasahuje na základě rezoluce Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, která v polovině března v obavě z krvavého zásahu tamního režimu vůči povstalcům nad zemí vyhlásila bezletovou zónu a vyzvala k ochraně životů tamních civilistů dostupnými prostředky s výjimkou pozemní invaze. 

Je Kaddáfí zraněný?

Aliance krátce poté zahájila nálety na libyjské cíle a v letecké kampani pokračuje dodnes. Libyjský režim přes rychlé ovládnutí tamního vzdušného prostoru spojenci zaznamenal mnoho úspěchů v boji proti povstalcům, kteří se soustřeďují na východě země.

V poslední době se ale karta začíná obracet a Kaddáfího odpůrci dobývají ztracené pozice. Situaci v zemi ale stále zřejmě nejlépe charakterizuje slovo pat. Spekuluje se i o tom, že je Kaddáfí zraněný a opustil hlavní město. Veřejně už dlouho nevystoupil.

Tagy: obama NATO kaddafi Libye

Zdroje: ČTK