Násilí v Afghánistánu si vyžádalo další lidské životy

- Aktuality autor: red

Nejméně 12 Afghánců zahynulo při dnešních útocích povstalců v jižním a západním Afghánistánu. Podle agentury AP je mezi mrtvými i devět strážců soukromé agentury doprovázejících konvoj Severoatlantické aliance.

Útok na konvoj se zásobami pro NATO se odehrál v jižní provincii Hílmand v noci na dnešek, sdělil zástupce hílmandské policie Kamáluddín Chán. Provincie Hílmand je jednou z hlavních bašt extremistického hnutí Taliban.

O několik hodin později přišli o život tři civilisté a osm osob utrpělo zranění při výbuchu bomby u policejního stanoviště v metropoli západní provincie Herát. Mezi zraněnými je jeden policista, upřesnil mluvčí guvernéra Herátu Nakíbulláh Arvín.

Bomba v zavodňovacím kanálu

Bomba byla ukrytá v tašce v zavodňovacím kanálu. Vybuchla ve chvíli, kdy k místu přicházeli inspektoři podezřelý balíček prohlédnout. Oběťmi se ale stali náhodní kolemjdoucí. Jeden policista byl zraněn.

Město Herát patří k nejvíce prosperujícím v zemi, přičemž tato oblast u hranic s Íránem je relativně ušetřena násilí. Přesto se v posledních měsících počet incidentů na západě výrazně zvýšil.

Rozsáhlá ofenziva proti Talibanu

Násilí zasahuje především jih a východ Afghánistánu, kde má Taliban své bašty. Koaliční síly proti němu vedou rozsáhlou ofenzivu zejména v oblasti města Kandahár.

Při náletu spojeneckých sil v provincii Nimrúz byli zabiti čtyři talibanci, kteří právě umísťovali bombu. Mezi mrtvými je údajně i jeden z talibanských velitelů.

Tagy: Afghánistán oběti násilí NATO

Zdroje: ČTK