Naši vojáci v Mali a Afghanistánu zůstanou. Gripeny budou dál hlídat vzdušný prostor

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Vojenská mise v Mali, nebojová mise v Afghanistánu a ochrana vzdušného prostoru spojenců. Tak bude podle vlády vypadat nasazení Armády České republiky v příštích dvou letech. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je důležité, aby účast na misích měla jasný politický cíl.

Obrněný transportér Pandur II

Obrněný transportér Pandur II,zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

Vláda navrhne, aby Česká republika měla v letech 2015 až 2016 dál vojenskou misi v Mali, podílela se na ochraně vzdušného prostoru spojenců z NATO nebo se zapojila do nebojové mise v Afghánistánu. Na poradě velvyslanců to v pondělí řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož vláda plán zahraničních misí na příští dva roky předloží parlamentu do konce letošního roku. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zdůraznil, že účast na misích musí mít jasný politický cíl.

"Plánujeme mimo jiné, že i v příštích letech bude česká armáda nadále působit v africkém Mali, podílet se na ochraně vzdušného prostoru našich spojenců a zapojí se i do nebojové asistenční mise v Afghánistánu za předpokladu, že se podaří dojednat příslušné dohody s afghánskou vládou," představil premiér diplomatům záměry své vlády.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel už dříve uvedl, že armáda počítá i s nasazením v menších počtech na Sinajském poloostrově, v Kosovu nebo v rámci protipirátské operace Evropské unie, kde už také v současnosti působí.

Sobotka i Zaorálek ve svých projevech na úvod pětidenní porady velvyslanců a šéfů zahraničních zastoupení shodně zdůraznili, že Česko je připraveno plnit své závazky v Severoatlantické alianci. "Naše účast ve vojenských i civilních operacích by ale neměla být samoúčelná. Musí být podtržena jasným politickým cílem," soudí ministr zahraničí.

Tagy: Afghánistán mali armáda ČR Čeští vojáci vzdušný prostor

Zdroje: ČTK