Naše reformy jsou pro OECD věrohodné, tvrdí Nečas

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Reformní úsilí české vlády pokládá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za věrohodné. Český premiér Petr Nečas to řekl po pátečním setkání s generálním tajemníkem organizace Ángelem Gurríou.

Přesto Nečas v Paříži dostal některá doporučení - vláda by měla například dál snižovat administrativní zátěž, zpružnit pracovní trh a zjednodušit daňový systém, tedy v zásadě pokračovat ve svých chystaných reformních krocích. 

S Gurríou Nečas hovořil především o důchodové a zdravotní reformě, které označil za "klíčové elementy" reformního úsilí své koaliční vlády. Představitel OECD podle českého premiéra ocenil například připravovaný vznik Národní rozpočtové rady, tedy nezávislého orgánu, který bude posuzovat dopady legislativních návrhů na podobu státního rozpočtu. 

Nízké zadlužení, slibný růst

Sám Gurría v rozhovoru s českými novináři poznamenal, že ČR má ve srovnání s některými jinými z 34 členských zemí organizace relativně malé zadlužení i schodek rozpočtu. "Máte nízký deficit a silný růst, bude se vám nová rovnováha hledat lépe," uvedl. 

"Vidíme, že Česká republika si vede dobře v řadě oblastí, kde mají jiné země světa a Evropy problémy," ocenil generální tajemník OECD. Připomněl, že růst ČR je v letech 2011 a 2012 očekáván kolem tří procent i více. "Je to nad evropským průměrem," podotkl. Další oblastí, kde si ČR vede dobře, je podle něj míra zadlužení. 

Zlepšení služeb veřejnosti

Úkolem vlády v období končící ekonomické krize je podle něj pokračovat v ozdravování hospodářství tak, aby se nezvyšovala nezaměstnanost, aby byly veřejné finance udržitelné a přitom se zlepšovaly služby veřejnosti včetně zdravotnictví a školství. 

OECD je mezivládní organizací, která sdružuje hospodářsky nejsilnější státy světa s pluralitním demokratickým zřízením a tržní ekonomikou. Jejím hlavním cílem je dosažení maximálního tempa hospodářského růstu v členských zemích, růstu zaměstnanosti, vzestupu životní úrovně při zachování finanční stability. 

"Je to tvrdě pracující člověk, udělal si spoustu domácí přípravy," poznamenal Gurría o předsedovi české vlády. Nečase pozval na květnovou oslavu 50 let existence OECD, kam přijede například šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová či německá kancléřka Angela Merkelová.

Tagy: Vláda OECD reformy

Zdroje: ČTK